Güney Kore, Kuzey Kore Konusunda Bir Kez Daha Uyardı

Güney Kore, Kuzey Kore Konusunda Bir Kez Daha Uyardı

Güney Kore basınının yaptığı açıklamalara göre Kuzey Kore, kriptolarla ilgili sosyal medya izlemelerini arttırdı.

Güney Koreli bir basın kaynağı olan NK Economy’nin haberinde, Kuzey Koreli firma Marine Chain‘in kripto ve Blockchain alanındaki lider isimlerle ilgili incelemeler yaptığı belirtildi. Aslında bu farklı bir şirket olsa çok da önemli bir gelişme olarak kabul edilmeyebilirdi. Ancak Marine Chain’in bilinen bir kripto para dolandırıcılığı olduğu göz önüne alınınca işler değişiyor…

İlk olarak Nisan 2018’de Hong Kong’da kurulan şirketten birkaç ay önce Eylül 2019’da BM Güvenlik Konseyi’nde özel olarak bahsedilmişti.

İlk başlarda firmanın uluslararası gemilerin sahipliği konusunda dijitalleştirme getiren bir Blockchain çözümü sunacağı ve token’lar sayesinde gemilerden gelir elde edilebileceği bilgisi paylaşılmıştı.

Ancak BM firmayı araştırdıktan sonra, şirketin sahibinin Julien Kim olduğunu ortaya koydu. Ama yapılan araştırmalarda Marine Chain’in LinkedIn aracılığıyla tanıtmış olduğu isim Tony Walker adını da Julien Kim’in kullandığı ortaya çıkmıştı.

Virgil Griffith’in Tutuklanması

30 Kasım’da ABD’li yetkililerin yaptığı açıklama ile 36 yaşındaki Virgil Griffith’in Kuzey Kore’de tutuklandığı ifade edilmişti. Griffith’in, Kuzey Kore’de Amerika yaptırımlarının nasıl aşılacağı konusunda eğitimler verdiği ortaya çıkmıştı. Ayrıca Griffith’in Kuzey Kore’de yüksek oranda teknik bilgi paylaştığı ve 20 yıl ile yargılanacağı ifade edilmişti.

ABD’li savcı Geoffrey S. Berman konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Griffith’in bu adımla Kuzey Kore gibi tehlikeli bir bölge ile bilgiler paylaşarak Amerika’yı hayal kırıklığına uğrattığını belirtmişti.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.