Güney Kore, Dijital Para Uzmanlarını İşe Alıyor

İlayda Peker

Güney Kore’nin merkez bankası olan Kore Merkez Bankası, dijital para birimlerini araştırmak için yeni uzmanlar işe alacağını dile getirdi.

2020 Para Politikası

Merkez bankasının Cuma günü yaptığı açıklamada “2020 Para Politikası” belgesinde, ülkenin ülkenin ödeme ve uzlaştırma sisteminin güçlendirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Kore Bankası, “ödeme sistemlerinin güvenliğini artırmak için aktif bir rol oynamak amacıyla” Blockchain teknolojisi, kripto para birimleri ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) üzerine araştırma yapmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Merkez bankasının ayrıca CBDC araştırmalarına adanmış bir görev gücü organize edeceği de belirtildi.

Bu ayın başlarında, Kore Merkez Bankası’nın dijital para uzmanlarını işe aldığı belirtildi. Ancak bankadan anonim bir yetkilinin o sırada yaptığı açıklamada, “Bu işe alımın bir CBDC yayınlama olasılığını gündeme getirmediği” bildirildi.

Bunların yanında Kore Bankası bu yılın başında yaptığı açıklamalarda, bir CBDC çıkarma piyasaya sürme ihtiyacında olmadıklarını dile getirdi. Banka, CBDC piyasaya sürmenin diğer  risklerin yanı sıra ticari bankalardaki likiditeyi de etkileyebileceğini belirtmişti.

Tutum Değişti Mi?

Şimdi aktif olarak dijital para birimlerini araştırdığı için Kore Merkez Bankası’nın tutumunu değiştirip değiştirmediği de farklı bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan içinde Çin, Singapur ve Tayland’ın da bulunduğu 18 ülkenin şu anda bir merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalıştığı biliniyor. Ancak bunun yanında bir CDC üzerinde çalıştıklarını, ya da çalışma yapmayı planladıklarını ifade eden ülke sayısı bundan da fazla…

Bu ülkelerin içinde en çok açıklama yapan ve muhtemelen ilk CBDC piyasaya sürecek olan ülke Çin… Ama bunun yanında Çin, vatandaşlarının kripto para kullanmasına sürekli kısıtlama getiren de bir ülke.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Google, Bir Merkezsiz Uygulamayı Google Play’den Kaldırdı!

Sonraki Haber

Ruanda’nın İlk Blockchain Kursu Açılıyor

İlgili Haberler