Kapat

Güncel Tablo Kıpkırmızı: Bitcoin ve Altcoin’ler Tepetaklak Oldu!

Güncel Tablo Kıpkırmızı: Bitcoin ve Altcoin’ler Tepetaklak Oldu!

İki gündür düşüş eğiliminde olan kripto para piyasasında işler daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor. Son grafiklere bakıldığında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son 24 saatte %9’un üzerinde değer kaybederken altcoin’lerin çok daha kötü durumda olduğu ifade edilebilir. Örneğin; Ethereum (ETH) %12, Ripple (XRP) %8, Bitcoin Cash (BCH) %14.5, Litecoin (LTC) %15, Binance Coin (BNB) %17.71 ve Chainlink (LINK) %17.61 gibi kayıplar yaşadı.

Bitcoin Fiyatı

Eylül’ün Bitcoin ve kripto paralar için adeta bir yaprak dökümü tadında başladığını söylesek çok da yanlış olmaz. Kripto para birimleri yaz aylarında kazandığı karların çoğunu Eylül ile kaybetti. Aslında Eylül’e çok iyi bir başlangıç yapan ve 12.000 dolarlık sınırı aşan BTC, Bithumb saldırısı ve doların değer kazanmaya başlaması ile geri çekildi. Sonrasında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin Bitcoin ile ilgili yaptığı sert açıklamalar serbest düşüşün fitilini ateşledi.

1 Eylül’de 12.050 doları gören Bitcoin 4 Eylül’de 9.960 dolara kadar geriledi. Bitcoin’in yaşadığı bu geri çekilme her ne kadar yatırımcılarda bir panik etkisi yaratsa da analistler hala umutlu görünüyor. Analistlerin açıklamalarına göre, bu geri çekilmeler boğa piyasalarında çok normal ve volatilite gelecekte yaşanacak artışların bir işareti olarak değerlendirilebilir.

Bitcoin’de yaşanan sert düşüşün anlık bir tepki mi olduğu yoksa uzun vadeli bir ayı piyasasının mı başladığını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Altcoin Fiyatları

Bitcoin ile birlikte altcoin’lerde de çok sert düşüşler yaşandı. Hatta oranlara bakıldığında altcoin’lerin BTC’den çok daha sert düştüğü ifade edilebilir.

Piyasa hacmi bakımından en büyük ikinci kripto olan ETH, son aylarda sergilediği performans ile adeta göz kamaştırıyordu. Önemli direnç seviyelerini bir bir geride bırakan ETH, 488 dolara kadar gelerek 500 dolarlık önemli seviyeye çok yaklaşmıştı. Ancak yazının yayına hazırlandığı sırada 385 dolardan işlem göre Ethereum, mevcut düşüş sırasında 372 dolara kadar geriledi.

Ethereum’un yanı sıra son zamanların gözde token’ı Chainlink’in de büyük kayıplar verdiğini ifade edebiliriz. LINK, 31 Ağustos’ta 16,94 dolara ulaştı ve sonrasında başlayan düşüşle birlikte 10,82 doları gördü. son 24 saat içinde de %17’nin üzerinde değer kaybeden LINK yazının yayına hazırlandığı sırada 11,91 dolardan işlem görüyor.

Ancak Bitcoin’de olduğu altcoin’lerde de düşüşün uzun sürmeyeceğini düşünen analistler, önemli destek seviyelerinin geri alınmasının ardından boğa piyasasının devam edeceğine inanıyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.