Grayscale Investment’ın GBTC Hisseleri Yüzde 220 Artış Gösterdi

İlayda Peker

Grayscale Bitcoin Investment Trust’ın (GBTC) hisseleri, bu yılın başından itibaren yüzde 220’lik bir artışla büyük bir performans sergiledi. Bu performans, S&P 500 endeksinin en iyi hissesi olan Nvidia (NVDA)’nın aynı dönemde kaydettiği yüzde 198’lik artışın üzerindedir.

TradingView verilerine göre GBTC’nin hisseleri yılın ilk gününden itibaren yüzde 220 artarak 26,79 dolara ulaştı. Aynı dönemde, Bitcoin değerini iki katına çıkararak 35 bin dolara yükseldi.

Bu artışın arkasındaki bir faktör, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Grayscale Bitcoin Trust’ın Bitcoin’e yatırım yapılmasını sağlayan bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürülmesine olumlu yaklaşımı olabilir. GBTC’nin üstün performansı, iskontosunun bu yıl yüzde 46’dan yüzde 13’e düşmesiyle de desteklenmiştir.

Marex Solutions’dan Ilan Solot, GBTC yatırımının sürekli olarak değer kattığını belirtti. Yatırımcıların GBTC iskontosundan faydalanarak Bitcoin’deki kazançlarını optimize edebileceği belirtiliyor.

SEC’in potansiyel ETF dönüşümüne sıcak bakması, yatırımcıların Bitcoin’le ilgili stratejilerini yeniden değerlendirmelerine neden oldu. SEC’in yakında birçok spot Bitcoin ETF’sine onay vermesi beklenirken, bazı uzmanlar, bu ETF’lerin Bitcoin fiyatına olumlu etkisi olabileceği gibi satış baskısını da artırabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

FTX İflas Sonrası Büyük Miktarlarda Kripto Transferleri Gerçekleştirdi

Sonraki Haber

ABD Verileri ve Kripto Paralar

İlgili Haberler