Grayscale, Bitcoin (BTC) ETF Kampanya Başlattı!

Fatih Uçar

SEC henüz spot Bitcoin fiyatına endeksli bir ETF için erken olduğunu düşünüyor. Fakat Grayscale kendi Bitcoin Trust’unu bir ETF’ye dönüştürmek istiyor. Bu hedefini gerçekleştirmek için yatırım devi önemli bir kampanya başlattı. Michael Sonnenshein, “Bu kampanya, yatırım topluluğunu harekete geçmeleri ve bu tarihi karar konusunda seslerini duyurmaları için eğitmeyi ve ilham vermeyi amaçlıyor” dedi.

Grayscale, Bitcoin (BTC) ETF

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, varlık yöneticisi Grayscale’in Bitcoin spot borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onaylamayı veya reddetmeyi düşünürken, firma Amerikalı yatırımcıları düzenleyiciye yorum göndermeye çağırdı. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein, Salı günü Twitter’da yayınlanan bir ileti dizisinde, ABD merkezli yatırımcıların Bitcoin (BTC) yatırım aracıyla ilgili herhangi bir nihai karara varılmadan önce görüşlerini SEC’e iletmeleri için bir savunma kampanyası başlattığını duyurdu.

NYSE Arca, Grayscale’in Bitcoin ETF hisselerini GBTC kodu altında listelemek için 19 Ekim’de düzenleyici kuruma başvurduğundan, komisyon kararını 15 Aralık ve sonrasında 4 Şubat’ta erteledi.

Destek Çağrısı Cevap Buluyor

Grayscale’in baş hukuk yetkilisi Craig Salm’a göre firma, şimdiden 200’den fazla mektup aldı. Salm, geri bildirimlerden elde edilen ortak temalardan bazılarının, ABD’nin yenilikçi yatırım araçlarıyla rekabetçi kalmasına izin veren bir kripto ETF’yi “kamu yararına” olarak adlandırmayı ve SEC’in Bitcoin ile bağlantılı ETF’leri onaylama konusundaki “saçma” yaklaşımını içerdiğini söyledi.

SEC’in 4 Şubat ertelemesi, Grayscale’in BTC spot ETF‘si için “önerilen kural değişikliği hakkında yorum yapmak için ilgilenen kişilere” zemini açtı. Düzenleyici kurum, önerilen kural değişikliğinin Federal Kayıt’ta 8 Kasım’da yayınlandığı tarihten itibaren 240 güne kadar müzakere penceresini uzatma yetkisine sahiptir, yani SEC’in 6 Temmuz 2022’den önce bir karara varması gerekir.

SEC, New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmek için ProShares’in Bitcoin Stratejisi ETF’sini ve kripto varlık yöneticisi Valkyrie’nin Nasdaq Borsası’ndaki Bitcoin ETF fonunun hisselerini onayladıktan kısa bir süre sonra, Grayscale Bitcoin Trust’ı bir ETF’ye yeniden yapılandırmak için başvuruda bulundu. SEC tarafından onaylanırsa Grayscale, Amerika Birleşik Devletleri’nde halka açık ilk Bitcoin spot ETF’sine sahip olacak. Bu yıl düzenleyici kurum, Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Trust ve First Trust SkyBridge Bitcoin ETF Trust için başvuruları zaten reddetti, ancak NYDIG’nin spot Bitcoin ETF‘si ve varlık yöneticisi Stone Ridge Holdings Group’un BTC ETF’si hakkında Mart ayında bir karara varması bekleniyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Meksikalı Milyarderden Bitcoin’e (BTC) Büyük Destek!

Sonraki Haber

Elon Musk’tan Bir Tartışmalı Web 3.0 Paylaşımı Daha!

İlgili Haberler