Glassnode’dan Bitcoin Madencileri İçin Kritik Uyarı: Zorlu Dönem Kapıda!

Bitcoin Haber

Ünlü veri analiz firması Glassnode’un haftalık bültenine göre, Bitcoin madencileri için zorlu bir dönem yaşanıyor ve kazançlar iç açıcı değil. Bitcoin maden şirketleri arasındaki rekabet ve hash oranının rekor seviyelere ulaşması, maliyetlerin artmasına ve gelirlerin azalmasına neden oluyor. Şu anda, madencilik üzerinden elde edilen gelirin oranı Bitcoin fiyatının ayı piyasaları sırasında görülen en düşük seviyelere kıyasla %1 ile %4 arasında artış gösteriyor. Ancak bu oranlar tarihsel standartlara göre oldukça düşük kalmaktadır.

Bülten, “Bu ödüller için yarışan hashrate miktarı daha fazla madencinin ve daha yeni ASIC donanımlarının kurulması ve çevrimiçi hale gelmesiyle Şubat ayından bu yana %50 arttı.” ifadesine yer veriyor.

Önümüzdeki dönemlerde, Nisan 2024’teki halving etkinliği ile birlikte madencilik ödülleri %50 düşecek ve Bitcoin başına üretim maliyeti iki katına çıkacak. Şu anki maliyet 15.000 dolar civarında ve bu rakam halving’den sonra 30.000 doları geçecek.

Glassnode, bu durumla ilgili madencilerin toplamda zarara uğrayacağı fiyatı tahmin etmek için iki farklı modeli araştırmasında sundu ve maliyet ile madencilik zorluğunu karşılaştırdı. Araştırmacılar, “Bu modele göre, ağdaki en verimli madencilerin yaklaşık 15,1 bin dolarlık bir satın alma fiyatına sahip olduğunu tahmin ediyoruz. Ancak, mor eğri bu seviyenin yaralama sonrası ‘ikiye katlanarak’ 30.200 dolara çıktığını gösteriyor ki bu da madencilik piyasasının çoğunluğunu ciddi bir gelir stresine sokacaktır.” ifadelerini kullandı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Solana (SOL) Coin Fiyatına Dair Analiz ve Tahminler

Sonraki Haber

Luna Classic (LUNC) Yükseliş Trendinde: Bitcoin’in Etkisi ve Spekülatörlerin Rolü

İlgili Haberler