Glassnode Raporu: “Tarihi Ayı Piyasası Oranları”

İlayda Peker

Glassnode’un açıklamalarına göre şu anda birçok kripto para yatırımcısı zararda ve satış yapmaya devam ediyor. Firmaya göre bu durumun oluşmasına birkaç faktör katkıda bulunmuş gibi görünüyor.

“Tarihi Ayı Piyasası Oranları”

Blockchain analiz firması Glassnode’un “Tarihi Ayı Piyasası Oranları” başlıklı raporu, Bitcoin‘in 200 günlük hareketli ortalamanın (MA) altındaki mevcut düşüşü, gerçekleşen fiyattan negatif sapma ve net gerçekleşen kayıpların 2022’yi BTC için en kötü yıllardan biri haline getirmiş gibi görünüyor.

Raporda konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Bunun ortasında, Bitcoin ve Ethereum, tarihte bir ilk olarak önceki ATH’lerinin altında işlem gördü.” sözleri kullanılıyor.

Ayı piyasasının ilk ve en bariz göstergesi, Bitcoin (BTC) spot fiyatının 200 günlük MA’nın ve hatta daha kötü bir senaryo olan 200 haftalık MA’nın altına düşmesi oldu. Glassnode, mevcut fiyat seviyelerinin ne kadar nadir olduğunu vurgulamak için 2022 ayı piyasası boyunca Bitcoin’in 200 günlük MA seviyesinin yarısının altına düştüğünü gösterdi.

Buna ek olarak Glassnode ayrıca, Mayer Multiple’nin (MM) 0,5’in altına düşmesinin, 2015’ten beri gerçekleşmemiş son derece nadir bir durum olduğunu da ifade ediyor. MM, aşırı alım veya aşırı satım koşullarını göstermek için 200 günlük MA’nın üzerindeki ve altındaki fiyat değişikliklerini gösteriyor. Raporda, 4160 işlem gününden sadece 84’ünün (%2) 0,5’in altında bir kapanış MM değeri kaydettiği ifade ediliyor.

Son 6 Yılda Sadece 3 Kez

Glassnode, spot fiyatların gerçekleşen fiyatın altında işlem gördüğü durumların nadir olduğunu belirterek, bunun son altı yılda yalnızca üçüncü kez ve Bitcoin‘in 2009’daki lansmanından bu yana beşinci kez gerçekleştiğini belirtti.

Firma konuyla ilgili olarak, “Spot fiyatlar şu anda gerçekleşen fiyata göre %11,3 düşüşle işlem görüyor, bu da ortalama piyasa katılımcısının şu anda zararda olduğunu gösteriyor.” sözlerini kullanıyor.

Glassnode, tüm olumsuz metrikleri hesaba katarak, piyasanın bir kapitülasyon olayının ortasında olduğunu değerlendiriyor.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ETH Teknik Analiz: Ethereum Önemli Seviyelerin Üzerinde

Sonraki Haber

Benjamin Cowen’dan 2023 Bitcoin Fiyat Tahmini

İlgili Haberler