Gizlilik Odaklı Kriptolar Artıyor: Monero, Zcash ve Dash Son Durum

İlayda Peker

Bitcoin ve kripto para birimlerinde artışlar devam ederken bir dönem çok konuşulan ancak son zamanlarda popülerliklerini kaybeden gizlilik odaklı coin’lerde de artışlar yaşanıyor. Bilindiği gibi bir dönem Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) gibi kripto para birimleri büyük tartışmalara sahne olmuştu. Ancak şu anda sular durulmuş gibi görünüyor.

Gizlilik Odaklı Coin’lerde Son Durum

Gizlilik odaklı kripto para birimleri içinde adını en sık duyduğumuz Monero, sergilediği oldukça iyi performansı ile dikkat çekiyor. XMR son 1 hafta içinde %18’in üzerinde artış kaydederken kripto para biriminin son 1 ayda da yüzde 53 artış yaşadığı görülüyor.

XMR yazının yayına hazırlandığı sırada 318,5 dolardan işlem görüyor ve rekor seviyesi olan 517 doların henüz oldukça altında işlem görüyor.

Monero’ya ek olarak yine gizlilik odaklı bir kripto para olarak işlem gören Zcash de artış performansı ile dikkat çekiyor. Son 1 ay içinde yüzde 67’den fazla artış yaşayan ZEC, son 2 haftada da yaklaşık olarak yüzde 10 yükseldi. Dolayısıyla ZEC aylık performansta XMR’dan daha iyi performans sergilerken, haftalık olarak Monero’nun gerisinde kaldı.

Öte yandan piyasa hacmi bakımından 49. sırada yer alan Dash (DASH) de gizlilik odaklı kripto para birimlerinin en popülerleri arasında yer alıyor. Her ne kadar DASH son 24 saat içinde bir miktar geri çekilmiş olsa da aylık ve haftalık performansının oldukça iyi olduğu ifade edilebilir.

Son 24 saat içinde yaklaşık olarak %2,5 gerileyen Dash, son 1 hafta içinde %34’ün üzerinde ve son 1 ay içinde de %93’ün üzerinde artış kaydetti. Dolayısıyla DASH sergilediği performans ile hem ZEC’i hem XMR’ı geride bırakmış oldu.

Gizlilik Odaklı Kripto Para Nedir?

Gizlilik odaklı kripto para birimleri, kullanıcıların herhangi bir bilgisinin paylaşılmadığı, işlemlerin izlenemediği ve adından anlaşılacağı gibi tam gizliliğe odaklanan kripto para birimleri olarak nitelendirilebilir.

Bu kripto para birimleri kullandıkları altyapıla gereği diğer kripto paralar gibi takip edilebilir değildir. Dolayısıyla kullanıcıların yaptıkları işlemler takip edilemez. Bu sebeple gizlilik odaklı kripto para birimleri kötü niyetli faaliyetlerde kullanılabilmeleri endişesi ile çok fazla eleştiriliyor.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu DeFi Protokolü Lansmanından Kısa Süre Sonra 1 Milyar Dolar TVL’ye Ulaştı!

Sonraki Haber

Ethereum’da Sinyaller Karıştı Mı: Teknik Göstergeler Ne Diyor?

İlgili Haberler