Gizlilik Odaklı Kripto Paralar, Fazla Mı Gizlilik Odaklı?

İlayda Peker

Bitcoin’in ve kripto para birimlerinin ortaya çıkış amaçlarından biri de gönül rahatlığını ve güvenliği sağlamak amacıyla mahremiyet hakkını kişiye iade etmek. Her ne kadar kripto para birimlerinin neredeyse hepsinde bu amaç olsa da bazı coin’lerin yalnızca gizlilik odaklı olarak çalıştığı biliniyor. Yani o kripto para birimi ile işlem yaptığınızda izinizi takip edemiyorlar. E, suçlular da muhtemelen ellerinde bir sihirli değnek olsa yaptıkları finansal işlemlerin izinin sürülememesini dilerlerdi. Peki, bu durumda gizlilik odaklı kripto para birimleri suç faaliyetleri için biçilmiş kaftan mı oluyor?

Yalnızca Suçlular Mı Mahremiyet İster?

Öncelikler bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmekte fayda var…

Sadece suçluların mahremiyet talep ettiği bir dünyada yaşamıyoruz. Eğer öyle olsaydı suçluları ve masum insanları birbirinden ayırt etmek çok kolay olurdu. Normal işlemlerini gerçekleştiren insanlar da neler aldıklarının, nereye ödeme yaptıklarının ya da işlem geçmişlerinin takip edilmesinden memnun olmayabilir. Örneğin, çeşitli kurumlara bağış yapan insanlar bu bağışların ortaya çıkmasını istemeyebilir. Şahsen ben de yaptığım her alışverişin ya da her para transfer işlemimin izlenmesini istemem. Herhangi bir suç mu işliyorum? Hayır. Kara para mı aklıyorum? Hayır. Alt tarafı kozmetik alışverişi yapıyorum ve bunun izlenebilir olması beni rahatsız ediyor. Dolayısıyla gizlilik ve mahremiyet yalnızca suçlular tarafından talep edilen bir hak değil…

Bunun yanında “Bitcoin suç faaliyetlerinde kullanılır, çünkü kesinlikle takip edilemez” yaklaşımı da yanlış. Tüm Bitcoin işlemlerinin değiştirilemez bir şekilde kaydedildiği Blockchain aynı zamanda halka açık bir defter olarak tanımlanır. Yani yapılan her işlem herkes tarafından görüntülenebilir. Her ne kadar tipik bir Bitcoin işleminden kişisel bilgilere ulaşılamasa da yarı saydam karakter dizileri, işlemin takip edilebilmesi için gayet yeterlidir. Dolayısıyla Bitcoin’in kullanıldığı suç faaliyetleri genel itibariyle takip edilerek suçluların bulunduğu faaliyetler olarak karşımıza çıkar.

Gizlilik Odaklı Kriptolar

Tam mahremiyet talep eden bilinçli kullanıcılar zaten Bitcoin’dense gizlilik odaklı kripto paralar olarak bilinen diğer altcoin’leri kullanmayı tercih ediyor. Bahsi geçen coin’ler, tipik bir Bitcoin işleminde kaydedilen kişisel bilgilerin hiç birini kaydetmezler. Alıcının ya da gönderenin adreslerinin kaydı yoktur ve işlem tutarı belirsiz bir şekilde gizli kalır. Dolayısıyla kesin olarak anonim bir ödeme sistemi oluşturulmuş olur.

Ancak tekrar belirtmek isterim; her nasıl kredi kartı ekstrenizi herkesin görmesini istemiyorsanız, kripto para işlem geçmişinize de herkesin ulaşmasını istemeyebilirsiniz. Bu sizin ya da benim suçlu olduğum anlamına gelmez. Aksine kişi mahremiyetine önem verildiği anlamına gelir.

Dolayısıyla artık insanlar “finansal alanda bari gizliliğimizi koruyabilelim” diye düşünüyor. Ki bence sonuna kadar haklılar. Yukarıda bahsettiklerimi göz önüne aldığımızda gizlilik odaklı kripto para birimlerinin neden ortaya çıktığını daha doğru bir bakış açısıyla anlayabiliriz.

Her nasıl her para transfer işlemine “acaba kara para aklamak için yapıldı bu işlem” düşüncesiyle yaklaşmıyorsak, gerçekleştirilen her kripto para işlemine de sanki dolandırıcılık faaliyetiymiş gibi yaklaşmamak gerekir.

Ben şahsen sürekli “Kripto paralar, Bitcoin ve Blockchain üzerine çalışıyorum” dediğim zaman sanki ayıp bir şey yapıyormuşum gibi tepkiler alıyorum ve bunun aslında doğal bir hak olan mahremiyeti sağlamakla ilgili olduğunu anlatmaya çalışıyorum…

Bunun yanında geleneksel para birimleriyle yapılan suç faaliyetlerinin ilk zamanlardan bu yana devam ettiğini de hatırlatmak isterim… Paravan şirketler, hesaptan hesaba dakikalar içinde aktarılan paralar, takibi önlemek için yalnızca nakit kullanan kişiler ya da altınla gerçekleştirilen ödemeler tarihin ilk zamanlarından bu yana finans sisteminde yer alıyor…

Dolayısıyla nasıl geleneksel para birimlerini hem günlük harcamalarda hem suç faaliyetlerinde kullanılabiliyorsa aynı şekilde gizlilik odaklı olsun olmasın tüm kripto para birimleri de hem günlük harcamalarda hem suç faaliyetlerinde kullanılabilir. Yani geleneksel para birimlerinin fazla gizli olduğunu düşünmediğimiz gibi kripto para birimlerine de sanki azılı suçlularmış gibi davranılmasının bir anlamı yok…

 Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bankalar Ve Teknoloji Altın 10 Yılını Mı Yaşıyor?

Sonraki Haber

Takasbank: “Blockchain Tabanlı Transfer Sistemi Kullanımda”

İlgili Haberler