Gerçekten Kaç Kişinin En Az 1 Bitcoin’i Var?

İlayda Peker

Bitcoin bu hafta 10.000 doların üzerine çıkarak önemli psikolojik seviyenin üzerinde kalmayı başardı. Dolayısıyla şu an 1 Bitcoin’i olan kişinin 10.000 doları var diyebiliriz. Peki, kaç kişinin en az 1 Bitcoin’i var?

1 BTC ve Üzerindeki Bitcoin Adresleri

BitInfoCharts tarafından sunulan adreslere göre 1 Bitcoin üzerinde BTC bulunduran adreslerin sayısı oldukça az…

1'den Fazla Bitcoin olan adresler

Yukarıdaki tablodan da anlaşılacağı gibi en az 1 Bitcoin’e sahip 633.008 adres bulunuyor. Bu da tüm adreslerin %2.18’ini oluşturuyor. Bununla birlikte, bir adresin mutlaka bir kişiye ait olması gerekmiyor. Dolayısıyla bu durumda karşımıza çeşitli senaryolar çıkıyor.

İlk senaryo, bir kişinin birden fazla Bitcoin içermeyen tek bir cüzdanı olduğu durumda karşımıza çıkıyor. Bu durumda bunun en iyi senaryo olduğu ifade edilebilir, ki bu da sayım için en uygun durum olarak değerlendirilir.

Ancak durum, bir kişinin toplam 1’den fazla Bitcoin’e sahip olabileceği ancak bunları birkaç farklı adreste tuttuğu ikinci senaryoda daha da zorlaşıyor. Örneğin, biri bir cüzdanda 0.8 BTC, diğerinde 0.2 BTC tutabilir veya 10 farklı cüzdanda 0.1 BTC tutabilir. Dolayısıyla ikinci senaryoda en az 1 BTC sahibi olanları saymak, 1 BTC’den daha az adres içeren adreslerin %98’ine sahip oldukları için çok daha zor olacak.

Kayıp Coin’lere Ne Oluyor?

Chainalysis 2017’de yaptığı bir açıklamada o dönemde dolaşımda bulunan Bitcoin’in yaklaşık %23’ünün sonsuza kadar kaybolduğunu ortaya çıkarmıştı. Dolayısıyla birden fazl Bitcoin’i olup da bu coin’leri kaybeden kişiler de değerlendirildiğinde aslında rakamların değiştiği görülüyor.

Bununla beraber 1’den fazla BTC sahibi olanlar eğer tek bir şehirde yaşasaydı bunlar Sevilla-İspanya (688,711), Palermo-İtalya (676,118), Stuttgart-Almanya (634,830), Glasgow-İskoçya (626,41) olabilirdi.

Kaynak: BitcoinistTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dijital Doları Savunanların Sayısı Artıyor

Sonraki Haber

BTC Vadelilerindeki Açık Pozisyonlar 5 Milyar Doları Aştı

İlgili Haberler