Gerçekten 21 Milyon BTC Mi Var?

İlayda Peker

Değerlendirme ajansı Weiss Ratings büyük borsalarla yaptığı bir çalışma sonucunda dünyada 21 milyondan çok daha fazla Bitcoin (BTC) olduğunu iddia ediyor.  Kripto para birimleri ile ilgili paylaştığı tartışmalı gönderilerle tanınan Weiss 25 Mayıs’ta paylaştığı bir Twitter gönderisinde borsaların gerçekte var olanlardan daha fazla Bitcoin olduğu izlenimini vermek için kaldıraç kullandığını savundu.

21 Milyondan Fazla

Weiss’in paylaştığı gönderide “Popüler Olmayan Görüş: #Bitcoin arzı 21 milyondan fazla” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca Weiss, “Borsalar, herhangi bir kripto varlığının mevcut arzından, bankaların geleneksel para arzından yararlandığı şekilde yararlanır.” açıklamasını da yaptı.

Öte yandan Weiss, borsa modelini daha geniş bir şekilde eleştiriyor gibi görünüyor. Son zamanlarda yaşanan kitlesel çıkışlara rağmen ezici bir şekilde daha popüler olan depolama borsaları, bir güven unsurunu içeriyor. Bu da doğal olarak istenmeyen durumlara yol açıyor.

Bununla birlikte Weiss güvenlikle ilgili olarak yapılması gereken tek ve en önemli şeyin kişinin kendi güvenliğini kendisinin sağlaması olduğunu ifade ediyor ve “Kendi güvenliğinizi kendiniz sağlayın. Anahtar sizin değilse kriptolar da sizi değildir.” ifadelerini kullanıyor.

Dolaşımdaki Bitcoin’ler

Doğrulanmış ve madencilikle çıkarılmış Bitcoin sayısı şu anda 18.3 milyon. Ancak hepsi dolaşımda değil. Örneğin, yapılan tahminlere göre yaklaşık olarak 4 milyon BTC bir daha geri getirilemez bir şekilde kayboldu.

Bunların yanında borsaların Bitcoin rezervleri 2018’in sonundan bu yana en düşük seviyede bulunuyor.Çünkü yapılan açıklamalara göre kullanıcılar kendi Bitcoin’lerini kendi cüzdanlarında tutmak istiyor.

Kaynak: CointelegraphTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Türk Stablecoin Yeni Bir Borsada Listelendi

Sonraki Haber

XRP Yorumları: XRP/USD Teknik Analizi 25/05/2020

İlgili Haberler