“Geliştirmeler Olmasaydı, Node Senkronizasyonları Gerçekleşemezdi”

“Geliştirmeler Olmasaydı, Node Senkronizasyonları Gerçekleşemezdi”

Kripto para borsası BitMex’in Ar-Ge merkzine göre, yazılımda yapılan geliştirmeler yapılmış olmasaydı, Bitcoin (BTC) node senkronizasyonunu gerçekleştirmek mümkün olmazdı.

BitMex Research, 2012’den 2019’a kadar süren Bitcoin Core yazılımlarının İlk Blok İndirme (IBD) zamanlarını ölçerek yaptığı araştırmasını 29 Kasım’da bir blog paylaşımı ile yayınladı.

Geliştirmeler Gerekli

Araştırma ekibi, Bitcoin Core yazılımının eski sürümünün şimdi senkronize edilemeyebileceğini ve yazılıma yapılan ölçeklenebilirlik geliştirmelerinin ağın çalışması için gerekli olduğunu şu ifadelerle belirtiyor:

Bitcoin’in eski sürümleri, 2015 – 2016 döneminde gerçekleşen işlem hacmindeki artışların üstesinden gelmek için mücadele etti. Bu nedenle yazılım geliştirmeleri olmadan, bugün bir başlangıç senkronizasyonunun neredeyse imkansız olabileceği sonucuna varıyoruz.

Ekip ayrıca 0.8.6’dan önceki Bitcoin Core versiyonlarını da ele aldı. Ancak bu versiyonlar 2015-2016 dönemine senkronize edilemedi. Ekip ayrıca eski yazılımları oldukça güçlü bir donanımda çalıştırmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise şu ifadeler kullanıldı:

Daha sonra 64 GB RAM ve 8 Intel i9 işlemcili yeni yerel makinemizde de Bitcoin Core 0.7.0 çalıştırmayı bile denedik, ancak node 2016’yı geçemedi. IBD zamanlarındaki büyük düşüşler ve eski node’ların tam olarak senkronize edilememesi, bu ölçeklenebilirlik geliştirmeleri için olmasaydı, kullanıcılar en yüksek profilli donanımlara da sahip olsalar Bitcoin’in ölmüş olabileceğini gösteriyor.

Geliştirme Hızı Yavaşladı

İyileştirmelerdeki en hızlı değişim Bitcoin Core sürümünde yapılan 0.12.0’dan sonra gerçekleşti. Ancak node yazılımının bu özel sürümü SegWit işlemlerinin imzalarını doğrulayamıyor. Çünkü bunlar güncellemede desteklenmiyor.

İlginç bir şekilde Bitcoin Core 0.14.0’a kadar ölçeklenebilirlik geliştirmeleri görünüşte hızlanmaya devam etti ve senkronizasyon zamanları nispeten daha sık aralıklarla gerçekleştirildi. Bu ilk sürümlerden sonra Bitcoin ağının ve onun büyüklüğünün popülaritesi, yazılımda yapılan ölçeklenebilirlik geliştirmelerinden çok daha hızlı bir şekilde artmaya başlayarak daha uzun senkronizasyon süreleri sağladı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.