Gavin Andresen Bitcoin Röportajı

Gavin Andresen Bitcoin Röportajı

  • Bitcoin Haber
  • - 29.08.2015 - 10:42
  • Son Güncelleme: 11.12.2019 - 13:13

Aşağıdaki sözler 2010’da gizli yaratıcısı tarafından bitcoin yazılımının kaynak kodu ile ilgilenmesi için seçilen Gavin Andresen‘e ait. Andresen bitcoin’in yükseldiği zamanın çoğunda lider geliştirici olarak rol almıştı. Geçen sene görevini devretmiş olsa da hala bitcoin ile yakından ilgili.

“Bu şekilde giderse dijital para bitcoin gelecek senenin başında sendelemeye başlayacak. İşlemler git gide gecikecek. Şu anda 3.3 Milyar Dolar değerindeki para sistemi yavaşlığı yüzünden kullanıcılarını kaçırıp ölecek.”

Bitcoin İşlem Hacmi

Andresen’in umutsuz kehaneti bitcoin‘in saniyede 7 işlemden fazlasını kaldıracak şekilde tasarlanmamış olmasından kaynaklanıyor. İşlem hacmi Visa gibi bir ödeme sistemiyle karşılaştırıldığında hayli düşük kalıyor. Bu kısıt 2016 başlarından itibaren bitcoin’i felce uğratabilir.

Limitin kaynağı bitcoin işlemlerinin kaydedildiği dijital muhasebe defteri olan Blockchain‘e (blokzinciri) eklenen blokların maksimum blok boyutunu aşamıyor olmaları. Bloklar blok zincirine işlemleri onaylayan ve yeni bitcoin’leri üreten madenci yazılımı tarafından ekleniyor.

BitcoinXT

Gavin Andresen’in iki hafta önce önerdiği çözüm bitcoin kullanan ve bitcoin ile uğraşan toplulukta yeni bir kargaşayı da tetikledi. Bitcoin yazılımının kaynak kodunu geliştiren takımla çalışmanın yerine kendi çözümünü BitcoinXT adını verdiği alternatif bir sürümde yayınladı ve topluluğa empoze etti.

Eğer 11 Ocak 2016 da tüm madencilerin yüzde 75’i düzeltmeye geçmiş olursa 2 haftalık bir geçiş döneminin ardından blok zinciri yüksek kapasiteli ikinci bir dala ayrılacak. Eleştirenler bunun bitcoin’in geleceğiyle pervasızca oynamak olduğunu düşünüyorlar.

MIT Technology Review Dergisi Röportajı

MIT Media Lab desteğiyle çalışmalarını sürdüren Andresen, MIT Technology Review dergisinin San Fransisco büro şefi Tom Simonite’in sorularını yanıtladı:

– Bitcoin’in işlem oranındaki kısıt ne kadar ciddi bir sorun?

Çok acil. Bitcoin ağındaki işlem hacmine baktığımızda önümüzdeki dört beş ay içinde çözmemiz gerekiyor. Limite yaklaştıkça istenmeyen olaylar olmaya başlar. Kapasitesinin sınırına dayanan ağlarda tıkanıklık ve tutarsızlık baş gösterir. Güvenilirliği sağlamak adına işlem başına ödediğiniz ücreti artırırsınız. Öyle bir noktaya gelirsiniz ki artık ücretler yüksekliği için insanlar bitcoin kullanmaktan vazgeçer.

– Neden tamamen yeni bir sürüm çıkarmak gibi provokatif bir adım attınız?

Zor bir karar oldu. Son sekiz ay boyunca sahne arkasında lobi oluşturmak için çok çalıştım ancak geliştiricileri bile bunun bir sorun olduğuna ikna edemedim. Kamuoyuna dönüp kodu yayınlayarak insanlara seçimlerini yaptırmak zorunda kaldım. Şimdi insanların bunun ivedi çözülmesi gereken bir sorun olduğu fikri etrafında toplandığını görüyoruz. Bu şekilde olmasından ben de mutlu değilim ama uzun vadede olumlu olacağına inanıyorum.

– Bazı büyük bitcoin şirketleri bitcoin blok boyutunun önerdiğiniz şekilde yükseltilmesi destekledi hatta bazı madenciler şimdiden BitcoinXT’ye geçti. Diğer şirketler ve belli başlı bitcoin madencileri hareketinizin ve hızla destek kazanan alternatif çözüm önerilerinin – ki hepsi çalışan kod ile desteklenmiyordu – üzerine yüklendiler. Neler oluyor sizce?

Kaotik bir durum. Bitcoin’de yapılacak değişiklikler hakkında bir karara varmayı sağlayacak tanımlanmış bir yöntem yok. Bu problemi nasıl çözeriz sorusuna doğru bir cevap da bulunmuyor. İşler oldukça karışık ama tasarımı gereği böyle. Merkezi bir kurul yok. Bitcoin için karar veren tek bir kişi yok. Yazılımı kullanan insanların uzlaşması gerekiyor. Neyse ki bu tür kararların alınması çok sık gerekmiyor.

– Uzlaşmaya varılacağını düşünüyor musunuz?

Maksimum blok boyutunun sonunda büyüyeceği aşikar. Nasıl ve tam olarak ne zaman olacağını bilmiyorum. Önerimin madenciler ve ekosistemin diğer oyuncuları arasında yeterli uzlaşma yaratacağının henüz iyi anlaşılmadığını düşünüyorum.

– Hiçbirsey yapılmazsa ne olur?

İşlemler güvenilmez olmaya başlar zamanla daha da kötü hale gelir. Korkum insanların bitcoin’in yavaş yavaş ölmesine tepki vermeye sevk edecek kritik bir olayın hiç gerçekleşmemesi. Uyarmaya çalışıyorum: “Biliyor musunuz, bunu yapmazsanız bitcoin dört yıl içinde ölmüş olacak“. Buna ikna etmek kolay değil, özellikle de bu kadar ihtilaf varken.

– BitcoinXT aktif olduğunda mevcut bitcoin’leri tanıyacak, ama geçiş yapmayan madencilerin ürettikleri geçersiz olacak. Bu tehlikeli değil mi?

Geride kalanlar olması çok zor. Bitcoin çekirdek yazılımı madencilik gücünün yüzde 50’sinin yükseltme yaptığını ve sizin yapmadığınızı görünce yükselmeniz için sizi uyaracak. Bir sürprizle karşılaşılması çok zor olurdu. Ekonomik nedenler (bitcoin’lerinizin diğer herkesin kullandığıyla aynı olmasını istersiniz) geçiş yapmanızı teşvik edecek.

– Şu anda bitcoin ne kadar yaygın?

Birkaç niş alana sağlam bir şekilde yerleşti ve burada gelişiyor. İlk uygulamalardan birisi uluslararası sözleşmeli personele bitcoin ile ödeme yapılması oldu çünkü dolar ile yerel para birimi arasında kur çevrimi yapmaktan daha kolay. Yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel normal aktivitenizi sürdürürken bitcoin edinmenizi sağlayacak bir sistem olmayışı. Maaşınızın bir kısmı düzenli olarak bitcoin ile ödenmediği müddetçe nasıl yaygınlaşacağından emin değilim. Dünyada çalışan bir bankacılık ya da bordro sistemi olmayan yerlerde önce yaygınlaşacağını tahmin ederim. Çünkü oralarda insanların zaten yaptıkları bir işin şeklini değiştirmeye çalışmıyorsunuz. Tekrar söylüyorum, tüm birikiminizi bitcoin’e yatırmayın. Hala bir deney ve hala başarısız olabilir..

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.