Gauntlet Coin Nedir?

Gauntlet Projesi Nedir

Merhaba sevgili okurlar. Bugün Gauntlet projesi hakkında tanıtıcı bilgiler vermeye çalışacağım. Bu yazımız ile “Gauntlet Coin Nedir? Nasıl Çalışır?” sorularına cevap bulmaya çalışacağız.

Gauntlet (GAU) Nedir?

Merkeziyetsiz sistemler; protokol geliştiricileri, akıllı sözleşme geliştiricileri ve varlık sahipleri için geleneksel geliştirme ve yatırım sektöründe görülmeyen yeni zorluklar/problemler yaratıyor.

Gauntlet Coin, blockchain protokollerinin ve uygulamalarının finansal modellerini oluşturmak için tasarlanmış bir simülasyon platformudur.

Bu platformda, kripto ağlarındaki etkileşimleri taklit etmek için diğer endüstrilerde gerçekleştirilen savaş testi tekniklerinden (battle tested techniques) yararlanılmış.

Simülasyon şeffaflık sağlar ve ekiplerin yeni merkeziyetsiz sistemleri hızlı bir şekilde tasarlayabilmeleri, başlatabilmeleri ve ölçeklendirebilmeleri için deneme maliyetini büyük ölçüde azaltır.

Bu sistem, kötü aktörlerin saldırılarına karşı dirençli olunmasını ve dürüst katılımcıların adil bir şekilde ödüllendirilmesini sağlıyor.

Projenin Misyonu

Kripto ekosistemi; dağıtık sistemler, kriptografi, ekonomi ve oyun teorisinin kesişim noktasında olduğu için gerçekten multidisipliner bir alan.

Özellikle, ekonomik teşvikler ve ürün başarısının birlikteliği çeşitli saldırılara maruz kalınmasına yol açabiliyor.

Gauntlet’in misyonu, blockchain protokollerini ve akıllı sözleşmeleri kullanıcılar için daha güçlü ve daha güvenilir hâle getirmeye yardımcı olmak.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

İsteğe Göre Bir Simülasyon Tasarlayın

Proje; protokolünüzü veya akıllı sözleşmenizi analiz etmek ve modellemek; ayrıca üst düzey saldırıları ve teşvikleri belirlemek için yardımcı oluyor.

Protokolünüz veya Akıllı Sözleşmelerinizle Entegre Edin

Ekip, ürününüze göre özelleştirilmiş bir simülasyon oluşturacak ve olası saldırı senaryolarını en iyi şekilde ele alacak şekilde ayarlamalar yapıyor.

EVM’yi (Ethereum Virtual Machine; Ethereum Sanal Makinesi) tam olarak destekliyorlar ve Solidity veya Vyper sözleşmelerini doğrudan framework’lerinde çalıştırabiliyorlar. Ayrıca özel VM’ler ve protokollerle de entegre olabiliyorlar.

Simülasyonu Çalıştırın

Simülasyonu çalıştırmak, Gauntlet ekibinin çok çeşitli simülasyon senaryoları arasında veri toplamasına izin verecektir. Olası sorunları ortaya çıkarmaya ve potansiyel teşvik değişikliklerini derinlemesine araştırmaya devam ederken simülasyon da projenize en uyumlu şekilde ayarlanmış oluyor.

Protokol Teşvikleriniz Hakkında Etkileşimli Bir Değerlendirme Alın

Simülasyon aşamasında veri topladıktan sonra, ağın hangi saldırılara en duyarlı olduğu şekli gösteren bir rapor oluşturulur ve çeşitli teşviklerin tasarım seçeneklerinizden nasıl etkilendiğine dair görselleştirmeler üretilir. Protokol davranışını daha iyi anlamak için parametreleri değiştirebilirsiniz.

Bir proje Gauntlet Simülasyonları ile hangi sorulara cevap bulabilir?

Gauntlet’in simülasyon araçları, güvenli ve başarılı kripto sistemleri oluşturmanın önemli bir bileşenidir, ancak Gauntlet platformunun çözmeyi amaçladığı sorunlar nelerdir?

İşte platformun cevaplayabileceği birkaç soru örneği:

  • İnsanlar bu sisteme katılmaya teşvik ediliyor mu?
  • Belirli bir saldırı türünün maliyeti nedir? [ör. PoW’da selfish mining (Blok Atma Saldırısı), DEx’lerde front-running].
  • Hâsıla ve maliyet dengesini (trade-off) nasıl sağlayabilirim?
  • Token arzımın enflasyonu ile ödülleri nasıl dengeleyebilirim? (veya para politikasının diğer yönleri)
  • Beklenmedik bir durum gerçekleşirse sistemde neler yaşanıt?
  • Protokol parametrelerim servisimin/ürünümün fiyatını nasıl etkiler?
  • İşlem onay süresi gibi şeyler için SLA’lar (Hizmet Seviyesi Anlaşması) ayarlayabilir miyim?

TAKIM

Projenin 3 danışmanla birlikte toplam 15 kişilik bir ekibi var.

Tarun Chitra, Kurucu ve CEO

Tarun, DE Shaw Research (DESRES), Vatic Labs ve Cornell’den mezun olmuş.

2011 yılında DESRES’te ASIC’ler üzerinde çalışırken Bitcoin ASIC madencilik makinelerinin DESRES’in ASIC üretimini önemli ölçüde geciktirdiğini gözlemledikten sonra blockchain dünyasına giriş yapmış.

Son yedi yılı yüksek performanslı bilgi işlem ve yapay zekâ kesişiminde simülasyon tabanlı Ar-Ge üzerinde çalışarak geçirdi ve şu an bu bilgiyi blockchain ekosistemine uyguluyor.

Rei Chiang, Kurucu ve CTO

Rei, kendi kendine giden araçlar ve gerçek zamanlı sürücü sistemleri için Uber Advanced Technologies Group simülasyonlarında çalışmış.

Bundan önce, HFT (High Frequency Trading) endüstrisinde GETCO ve 3Red’de portföy yöneticisi ve quant trader olarak beş yıl geçirmiş. Rei, MIT’de teorik matematik ve bilgisayar bilimi okumuş.

John Morrow, COO

John, on yıl boyunca hem geleneksel yazılım hem de finansal sistemlerde ürünler üzerinde çalışmış. Gigster’ tecrübesi var.

Microsoft’ta Windows API’ları ve HoloLens ve Goldman Sachs’ta proje yöneticisi olarak çalışmış. Cornell’de Uygulamalı Fizik ve Bilgisayar Bilimi okumuş.

Gauntlet Coin oldukça parlak ve alanında uzman bir ekibi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ekibin tamamını görmek için tıklayınız.

Gauntlet ile Çalışan Projeler

Projeye Yatırım Yapan Kurumlar

Gauntlet web sayfası burada.

Twitter hesabı: @gauntletnetwork

Gauntlet Coin Nasıl Satın Alınır?

Borsalarda GAU kısaltmasıyla işlem gören Gauntlet Coin’e Türkçe dil desteği ve düşük komisyon oranları ile adından sıkça söz ettiren dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance üzerinden ulaşabilirsiniz.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance’te Sistem Arızası Oldu, İşler Karıştı

Sonraki Haber

ETH Balinaları Biriktirmeye Başladı, Bu Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler