Gary Gensler, Satoshi Nakamoto Hayranlığını İtiraf Etti!

Fatih Çetin

Gary Gensler bugün kriptolarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. En dikkat çekici olan kısmı belki de Nakamoto’ya övgüler dizdiği kısımdı. Şifreleme alanında Bitcoin kurucusunun muazzam yeniliklere imza ettiğini kabul eden Gensler hayranlığını gizleyemiyor. Ayrıca SEC Başkanı blockchain teknolojisinin gelişimini desteklediğini ifade etti.

SEC Başkanı ve Blockchain

Gary Gensler teknoloji ve finans alanında son derece nitelikli bir bürokrattır. Birçok kurumsal şirkette son derece kritik görevlerde bulundu. En son Goldman Sachs’taki işinden ayrılıp MIT’de öğretim görevlisi olarak bulundu. Halen daha internette herkesin erişebildiği, saatler süren blockchain ders videoları bulunuyor.

MIT üniversitesindeki öğrencilerle blockchain teknolojisini ve finans üzerindeki potansiyel etkilerini 2018 yılında işleyen Gary Gensler kripto paralar o kadar karşı bir isim değildir. Ancak 2018 yılında MIT Üniversitesinde verdiği dersleri birkaç saat izlerseniz regülasyonlar konusunun ne kadar üzerinde durduğunu anlayabilirsiniz. Gary Gensler birçok kripto para geliştiricisi kadar blockchain teknolojisine hakim, üstelik ana alanı finans olduğu için görevi için biçilmiş kaftandır. SEC baş edemediği kripto talepleriyle ancak Gary Gensler’in mücadele edebileceğini düşünmüş olabilir.

Dağıtılmış Defter Teknolojisine Bayılıyorum

Evet, bugün Gary Gensler tam olarak bunu söyledi. Yine de SEC Başkanına göre kripto paralar “spekülatif” değer deposu pozisyonlarını koruyor. Yani ciddi anlamda düzenlenmesi, yasal mevzuat ile yatırımcıların koruma altına alınması gerekiyor.

Gensler yıllardır blockchain teknolojisine aşık bir isim, Nakamoto’ya ciddi anlamda saygı duyan Gensler öğrencilerine de bu konudan uzun süre bahsetti. Dağıtılmış defterlerin siber güvenlik anlamında avantajlarını kabul eden başkan ilerleyen süreçte dijital dolar çalışmalarına açık desteğini şimdiden ilan etmiş oldu.

SEC Başkanı’nın dersinde örnek verdiği güzel bir film bulunuyor. Akşamınızı bu filmi izleyerek altındaki mesajları değerlendirmekle harcayabilirsiniz. The Net isimli film yetki sahiplerinin veya izinsiz şekilde devlet sistemlerinde yetkiye sahip olan art niyetli kişilerin neler yapabileceğini yıllar öncesinden bir örnekle anlatıyor. Hikayenin baş kahramanı bir şekilde tüm geçmişini kaybediyor. Çok fazla spoiler vermeye gerek yok ancak blockchain teknolojisinin sağladığı veri gizliliği ve güvenliği konusuna harika bir örnek olabilir. Üstelik filmi tavsiye eden mevcut SEC Başkanı, bununla birlikte YouTube üzerinden MIT Üniversitesinin yayınladığı Gary Gensler Blockchain derslerine de göz atmanızı tavsiye ederim.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı’ndan Bitcoin Açıklaması

Sonraki Haber

ADA Dikkatleri Üzerine Çekti! Cardano Neden Yükseldi?

İlgili Haberler