Garip Benzetme: “Gümüş, Yeni Bitcoin’dir!”

İlayda Peker

Ünlü altın savunucusu Peter Schiff, gümüşün başlattığı rallinin çok kısa ömürlü olacağını ifade etti ve değerli metali “yeni Bitcoin” olarak nitelendirdi. Schiff Bitcoin’in yalnızca heyecan ve açgözlülük sebebiyle yükseldiğini dile getirdi. Ancak Bitcoin ve gümüş arasındaki bağlantıyı anlayabilmemiz için Schiff açıklamalarına göz atmamız gerekiyor.

Bitcoin FUD

Schiff bugün Bitcoin (BTC) ile ilgili yaptığı açıklamalarda, lider kripto para biriminin “zar zor %2” arttığını dile getirdi. Bu her ne kadar kripto para biriminin haftalarca süren stabil hareketinden sonraki ilk büyük hamlesi olsa da Schiff için yeterli değildi.

Bunun yanında altından sonra en değerli metal olarak görülen gümüş de altı yıl içinde en yüksek seviyesine ulaştı. Değerli metal Temmuz 2014’ten bu yana en yüksek gün içi kazancı olan ons başına 21.17 dolara kadar %6 oranında yükseldi. Analistlere göre bu artış, gümüşün uzun zaman sonra bir ralli yaşayabileceğinin sinyali olarak değerlendiriliyor.

Peter Schiff ise konuyla ilgili yaptığı kafa karıştırıcı açıklamasında, “Gümüş şu ana kadar %13’ten fazla yükselirken Bitcoin neredeyse %2 arttı. Gümüş doğrudan faydalı olmasının dışında yeni Bitcoin’dir. Bitcoin destekleyicileri, Bitcoin’in ralliye başlamasını hayal ederken, gümüşteki gerçek yükseliş ışığını kaçırıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla Schiff yorumunda bir yandan her zaman olduğu gibi Bitcoin’i eleştirirken bir yandan gümüşteki artıştan bahsetti. Ancak neden gümüşün yeni Bitcoin olduğunu ifade ettiği net olarak anlaşılmıyor.

Kullanım Durumu

Kripto odaklı veri toplama platformu Messari, en iyi kriptonun yanı sıra Ethereum‘un 2020’de toplam 1.3 trilyon dolarlık bir işlem gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Zaten Schiff’in açıklaması da Messari’nin raporunun hemen ardından geldi.

Messari’de bir araştırma analisti olan Ryan Watkins, insanların birden fazla nedenden dolayı Bitcoin gibi kamu Blockchain’lerini kullandığını belirtti. Watkins’e göre, kahve ile ödeme yapmaktan tamamen farklı olarak yüksek değerli işlemler yapmak bu kullanım durumlarından birini oluşturuyor.

Bununla birlikte her ne kadar gerçek zamanlı ödemelerde gümüşün kullanım durumu olmasa da Schiff, Bitcoin’in de elektronik gibi alanlarda fiziksel olarak kullanılamayacağını dile getiriyor.

En başta da belirttiğimiz gibi aslında Schiff’in yorumu oldukça kafa karıştırıcı ve aslında tamamen farklı yönlerin karşılaştırması.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

YouTube: Hırsızın Hiç Suçu Yok Mu?

Sonraki Haber

Analist: “BTC Bu Seviyeyi Aşarsa Altcoin Yatırımcıları Dikkatli Olsun!”

İlgili Haberler