G20’den Stablecoin’lerle İlgili Bir Hamle Daha Geldi

İlayda Peker

G20 grubundaki ülkelere göre, stablecoin’ler finansal istikrar için ciddi risk oluşturabilir ve gerçekten düzenlenmesi gerekiyor. G20’nin Finansal İstikrar Kurulu (FSB), 14 Nisan’da etkin bir şekilde düzenlemek için 10 öneri sunarak kapsamlı bir stablecoin çalışması yayınladı.

Düzenleyicilerin stablecoin konusundaki teşviki bir para sepetine dayalı bağımsız bir stablecoin yaratacak olan Facebook’un Libra’yı tanıtmasıyla ortaya çıktı. Libra o zamandan beri bu özel fikirden vazgeçmiş olsa da, dünya hükümetleri proje konusunda tedbirli olmaya devam ediyor.

FSB Raporu

FSB raporu, mevcut mali kuralların genel olarak stablecoin’ler için de geçerli olduğunu ve ABD düzenleyicilerin de benzer ifadeleri yansıttığını kaydediyor. Bununla birlikte kurul, kullanılan teknolojiden bağımsız olarak finansal risk sunan tüm işletmeler için kuralların aynı olması gerektiğini de savunuyor.

Öte yandan stablecoin’lerin küresel doğası hala farklı ülkeler arasındaki belirsiz düzenlemeler sebebiyle yasal olarak boşluklar sunuyor. Tavsiyelerin bazıları esnek bir sınır ötesi çerçeve oluşturmaya odaklanıyor, böylece stablecoin’ler her bir yargı alanı arasındaki farklar üzerinde farklı hareketler sergileyemeyecek.Bunun ötesinde FSB, Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Terörle Mücadele Finansmanı kontrolleri gibi ortak öneriler de yayınladı.

Stablecoin’lerin Tehlikeleri

Araştırmacılar, stablecoin’lerde yaşanabilecek küçük sapmaların bile ana akım ortamlarda önemli finansal sonuçlara sahip olabileceğine inandığı için endişelerin büyük çoğunluğu kitlesel benimsenmelerle ilgili. Ayrıca altyapılarla ilgili de ciddi endişeler bulunuyor.

Ancak en önemli konu sermaye kontrolleri konusu ve FSB bununla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

Stres dönemlerinde, bazı ülkelerdeki haneler stablecoin’leri mevcut geleneksel para birimleri üzerinde güvenli bir değer deposu olarak kabul edebilir ve istikrarsız sermaye akışlarını şiddetlendirebilir. Değişken sermaye akımlarının döviz kurları, yurtiçi banka fonları ve aracılık üzerinde istikrarsızlaştırıcı bir etkisi olabilir.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

John McAfee’den Yeni Kripto Para Birimi: GHOST

Sonraki Haber

Gelecek Vaat Eden LINK, XRP Hacmini Geride Bıraktı!

İlgili Haberler