FTX İflasından Beri Solana Ne Kadar Düştü?

Bitcoin Haber

FTX‘in geçen yılın sonlarında çökmesinin kripto endüstrisi üzerinde geniş kapsamlı yansımaları oldu. Solana, zincir içi ve DeFi faaliyetlerinin düşüşe geçmesi nedeniyle kurbanları arasında yer aldı.

Solana DeFi Düşüyor

Solana zincir içi faaliyeti, FTX’in Kasım ayında sona ermesinden bu yana toparlanamadı. Bir zamanlar lanse edilen “Ethereum katili”, blok zincirini destekleyen Sam Bankman-Fried ile olan ilişkileri nedeniyle öldürülmüş gibi görünüyor.

Solscan analitik platformuna göre, Solana‘nın aktif cüzdanları son üç ayda %60 oranında azaldı.

Ayrıca, ağdaki aktif cüzdanlar FTX çöküşünden çok önce, Mayıs 2022’den bu yana düşüş eğiliminde.

Solana’daki yeni token hesapları da benzer bir model sergiledi. Solscan’e göre bu hesaplar da son üç ayda neredeyse %60 oranında azaldı.

Ayrıca, Solana‘da yeni basılan SPL tokenlerinin sayısı son üç ayda %80’in üzerinde düşüş gösterdi. SPL tokenları, blok zincirinde Solana Program Kütüphanesine dayanan değiştirilebilir tokenlardır.

Nonfungible token (NFT) faaliyetlerinde de bir düşüş yaşandı. Solscan’a göre, birkaç ani artış dışında, Ocak ayında yaklaşık 30.000 yeni NFT’den oluşan tutarlı günlük hacim, Nisan ortasına kadar 10.000’in altına düştü.

Dahası, Solana DeFi de can çekişiyor. DeFiLlama’ya göre Solana DeFi’de kilitli toplam değer şu anda 519 milyon dolar. DeFi TVL, FTX çöküşünden hemen önceki değerinin yaklaşık yarısı kadar.

Ayrıca, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 10 milyar $’dan %95 düşüş gösterdi. Karşılaştırmalı olarak, tüm DeFi ekosistemi için metrik aynı dönemde %70 oranında düşerek Solana DeFi’den daha büyük bir çıkışa işaret etti.

SOL Tokenları

Bir zamanların kripto sevgilisi SOL, şimdi piyasa kapitalizasyonunun ilk onundan düştü. Token fiyatları geçtiğimiz aydan bu yana yavaş yavaş toparlanıyor, ancak önceki yüksek seviyelerle karşılaştırıldığında hırpalanmış durumda.

SOL, gün içindeki %6’lık kazancının ardından şu anda 24$’dan işlem görüyor. Bugünkü kazancın FTT tokeninin FTX’in potansiyel geri dönüşüne ilişkin söylentiler üzerine yükselmesiyle ilgili olması muhtemel.

Bununla birlikte SOL, FTX öncesi fiyat seviyesinden %33 aşağıda kalmaya devam ediyor. Karşılaştırmalı olarak, daha geniş kripto piyasası SBF’nin borsasının çöküşünden bu yana tüm kayıplarını telafi etti ve şimdi daha yüksek işlem görüyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

İflas Eden FTX’te Son Durum: Operasyonlar Yeniden Başlayacak Mı?

Sonraki Haber

Elon Musk’tan Yapay Zeka Yorumları!

İlgili Haberler