FTX, Ham Petrol Vadeli İşlemlerini Başlattı

İlayda Peker

Kripto türev borsası FTX, Mayıs ayı sözleşmesi petrol fiyatlarının bu hafta başında tarihte ilk kez sıfırın altına düştüğü bir dönemde ham petrol vadeli işlemlerini başlattığını açıkladı.

Ham Petrol Vadelileri

FTX’in vadeli işlem sözleşmeleri, WTI ham petrolünün spot fiyatına artı 100 ABD doları ek bakiye ile piyasaya sürüldü. Bu da spot fiyatın negatif olması durumunda borsanın her bir sözleşmeye 100 dolar ekleyeceği anlamına geliyor.

FTX‘in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, The Block’a yaptığı açıklamalarda borsada petrol vadeli işlemlerine “çok fazla talep” olduğunu ve bu yüzden buna karar verdiklerini dile getirdi. CEO konuyla ilgili, “Talep çok büyüktü. Kullanıcılarımızın çoğundan en çok talep edilen ürün oldu.” ifadelerini kullandı.

Kullanıcıların petrol vadeli işlemlerinde FTX’in KYC seviye 1 prosedürlerini geçmesi gerekiyor. Ayrıca ABD, İngiltere, AB, BAE, Kanada, Hong Kong, Singapur, Kamboçya, Türkiye ve Çin’de yaşayan kullanıcıların bahsi geçen vadeli işlemleri kullanamayacağının da altı çiziliyor.

Öte yandan Bankman-Fried gelecekte FTX’in aynı zamanda petrol vadeli işlemlerine dayalı token’ları piyasaya sürmeye hazırlandığını da yaptığı açıklamalara ekledi.

FTX’in Adımları

Mayıs 2019’da piyasaya sürülen FTX, son aylarda hızla yeni ürünler piyasaya sürüyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta borsa, Bitcoin’in fiyat volatilitesine bağlı iki yeni token çıkardı. Şubat ayında FTX, Donald Trump ve diğer ABD başkan adayları için yeniden seçim vadeli işlem sözleşmeleri başlattı.

Bunların yanı sıra şu anda FTX için yaklaşık 35 kişi çalıştığını ve borsa ekibinin ayda yaklaşık %10 oranında büyüdüğünü söyleyen Bankman-Fried yaptığı açıklamalarda hedefin takımı gelecek yıl ikiye katlamak olduğunu ifade etti.

FTX, Binance ve Consensus Lab gibi tanınmış yatırımcılar tarafından da destekleniyor. Borsa, geçtiğimiz yıl bir token satışı ile bugüne kadar 8 milyon doların üzerinde para kazandı.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Fiyatı Yeniden Artışta

Sonraki Haber

ETH Boğalarının BTC Düşüş Eğilimini Önlemesinin 3 Yolu

İlgili Haberler