FTX Dramının Ortasında Sonra Bitcoin Hisse Senetleri Korelasyonu Yükseldi

Bitcoin Haber

BTC fiyatı Alameda-FTX ve Genesis-Gemini haberleri üzerine çökerken, S&P 500 Endeksi ve NASDAQ Composite’den ayrıştı. Ancak kripto borsaları haberleri fiyatlandırdıktan sonra hisse senetleriyle birlikte ralli yapmaya hazır hale geldi.

Bitcoin- Hisse Senedi Korelasyonu

Bitcoin hisse senetleri korelasyonu nedeniyle, kripto borsalarındaki fiyat Tesla (NASDAQ: TSLA) gibi teknoloji hisse senetleriyle birlikte hareket ediyor.

Bespoke Investment Group’tan Jake Gordon şunları söyledi:

Bana öyle geliyor ki Bitcoin hisse senetlerine/riskli varlıklara sempati duyarak yükseliyor. En ilginç şey ise Bitcoin’deki yükselişin FTX destanından bu yana çok dar bir aralıkta gerçekleşiyor olması. Önümüzdeki birkaç gün, Aralık ayının en yüksek seviyelerini görüp görmediğimize dair iyi bir test olacak.

Bitcoin yazının hazırlandığı sırada 21.304 dolardan işlem görüyor.

Bu, birden fazla devasa kripto girişim başarısızlığının bile Bitcoin fiyatını uzun süre düşük tutmak için yeterli olmadığını gösteriyor. Ancak özellikle ortaya koyduğu şey, Bitcoin hisse senetleri korelasyonunun seküler bir trend haline gelmekte olduğudur.

Aralık Ayında Rekor Seviyeye Yükseldi

Tek soru, Bitcoin’in çoğu dönemde hisse senetlerine kıyasla ne kadar daha fazla yükseleceği veya düşeceğidir? Ve bu rejim ne kadar sürecek – birkaç ay daha mı, yıllarca mı, yoksa on yıllarca mı?

Kripto veri ve içgörü sağlayıcısı Kaiko’dan analistler bu ayın başlarında bir not yazdı:

2022’de Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu hem tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı hem de 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. En düşük seviyelere FTX’in çöküşü sırasında ulaşılırken, en yüksek seviyeler Aralık ayının son haftasında ortaya çıktı. Bu, makronun geri döndüğüne dair şimdiye kadarki en iyi kanıt.

Kaiko’nun analistleri, korelasyonun küresel makro faiz oranı ortamından kaynaklandığını öne sürdü. Merkez bankalarının faiz oranlarını artırdığı bir yılın, kripto ve teknoloji hisseleri gibi riskli varlıklar için bir süredir en az dostane dönem olduğunu belirttiler.

FTX krizi sırasında Bitcoin hisse senetleri korelasyonunun düşmesi mantıklı. Bu, kripto fiyatlarını büyük ölçüde düşüren yerelleştirilmiş bir kripto sektörü olayıydı. Dolayısıyla iflas krizi döneminin Bitcoin hisse senetleri korelasyon grafiğinde ortaya çıktığını görebiliriz.

Ancak sadece devam etmekle kalmayıp daha sonra tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkması iki şey söylüyor: Bitcoin’in FTX çöküşünden kolayca sıyrılacağını gösteriyor. Bu Bitcoin için genel ve uzun vadeli bir yükseliş. Piyasalar skandalın Bitcoin’in değil Alameda-FTX’in sorunu olduğunu anladı.

Bunun bize söylediği şey, Bitcoin makro bağlantısının artık finansal gerçekliğimizin sağlam bir gerçeği olduğudur. Bu yılki iflaslar olmasaydı daha da sıkı olabilecek korelasyonun bu kadar ay boyunca sıkılaşmasıyla, Bitcoin fiyatı ve hisse senedi seviyeleri ayrılmaz bir şekilde ilişkili görünüyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Temel Teknik Göstergeleri Aşırı Alımı Mı Gösteriyor?

Sonraki Haber

Bitcoin Suisse, İsviçre’nin Neden Kripto Pivot Noktası Olduğunu Açıklıyor

İlgili Haberler