Fransa Maliye Bakanı Kriptolar Konusunda Kendisiyle Çelişiyor!

İlayda Peker

Fransız maliye bakanı Bruno Le Maire, 19 Ekim tarihli bir tweet’inde kripto para birimlerine yönelik eleştirisini yineledi ve kripto paraların bazılarının uyuşturucu, silah satın almak veya para aklamak için yapılan yasa dışı işlemleri kolaylaştırmak amacıyla anonim olarak kullanıldığını iddia etti.

Kripto para birimlerini ağır bir şekilde eleştiren Le Maire, Blockchain teknolojisinin güvenilirliğini ve izlenebilirliğini sorgulamadıklarının da altını çizdi.

Bitcoin ve Kripto Para Eleştirileri

Le Maire’in yorumu son zamanlarda kripto para alanına adım atan bir dans şampiyonu ve WEB3 meraklısı olan Cyril Paglino’ya yanıt olarak geldi. Paglino, Le Maire’yi artık bir kripto para efsanesine dönüşen söylemleri sürekli dile getirmekle eleştiriyordu.

Gerçekten Maliye Bakanı her fırsatta kripto para birimlerinin kötü niyetli kişiler tarafından kullanıldığını ve bu sebeple ağı önlemler alınması gerektiğini dile getiriyor. Ancak Paglino’nun ve daha önce birçok ismin ifade ettiği gibi aslında nakit paranın izlenmesi kripto para birimlerinin izlenmesinden çok daha zor ve bu sebeple nakit para kötü niyetli faaliyetlerde kripto paralardan hala daha çok tercih ediliyor.

Her ne kadar bazı kötü niyetli grupların Bitcoin ile para topladığı ortaya çıkmış olsa da nakit para ile toplanan tutarlar yanında Bitcoin çok küçük ve önemsiz kalıyor.

Bakan Kendisiyle Çelişiyor

Aslında Le Maire, bir yandan Blockchain teknolojisinin izlenebilirliği ve güvenilirliği hakkında şüphesi olmadığını ifade ederken bir yandan da kripto para birimlerinin terörizm finansmanı gibi faaliyetlerde kullanıldığını savunuyor.

Bu noktadan bakıldığında Le Maire’nin kendisiyle çeliştiği ifade edilebilir. Çünkü Blockchain teknolojisi güvenilir ve izlenebilir olduğu için Blockchain teknolojisi temelli çalışan kripto para birimleri de otomatik olarak güvenilir oluyor.


Total
43
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin’de Çok İlginç Gelişmeler Var: BTC Fiyatı Nereye Gidecek?

Sonraki Haber

Artık Korkmaya Gerek Yok: Bitcoin (BTC) Gücünü İspatladı!

İlgili Haberler