Bitcoin Adresi Nedir?

Bitcoin Haber

Bitcoin adresi, bir Bitcoin ödemesinin gideceği kaynağı ya da hedefi gösterir. Bu bir e-posta göndermeye benzer. Arkadaşınıza Bitcoin göndermek istiyorsanız kendi Bitcoin adresinizden arkadaşınızın Bitcoin adresine transfer işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazımızda; Bitcoin Adresi nerede, Bitcoin Adresi bulmaBitcoin Adresi kime ait gibi kavramlara değiniyoruz.

Bitcoin Adresi Alma

Blockchain uzmanlarının çoğu, her ödeme gönderdiğinizde veya aldığınızda yeni bir Bitcoin adresi oluşturmanızı önerir. Bu kişisel güvenlik önlemi, insanların Bitcoin fonlarınızın nereden geldiğini ve nereye gittiğini izlemelerini zorlaştırır.

Bitcoin Adresi Açma

Bir Bitcoin adresi almak için önce Bitcoin fonlarını güvenle göndermenizi, almanızı ve saklamanızı sağlayan yazılım olan Bitcoin cüzdanı indirmeniz gerekir. Bitcoin cüzdanları ayrıca esas olarak Bitcoin şifreniz olan özel anahtarınızı da (private key) saklar. Yazılım, her işlem oluşturduğunuzda veya Bitcoin’ler için de bir ödeme isteğinde bulunduğunuzda yepyeni bir Bitcoin adresi oluşturur. Kullanabileceğiniz dört tür Bitcoin cüzdanı vardır: Mobil, web, masaüstü ve donanım.

Bitcoin Adresi Kaç Haneli?

Bitcoin adresleri 26-35 karakter uzunluğundadır. Alfabetik ve sayısal karakterlerden oluşurlar  ve “1”, “3” ya da “bc1” ile başlarlar.

Şu anda kullanımda olan üç Bitcoin adres formatı vardır:

  • P2PKH (adres “1” ile başlar)

Örnek: 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2

  • P2SH (adres “3” ile başlar)

Örnek: 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy

  • Bech32 (adres “bc1” ile başlar)

Örnek: bc1qar0srrr7xfkvy5l643lydnw9re59gtzzwf5mdq

Bitcoin Adresi Sorgulama

Bitcoin adreslerini blockchain explorer‘dan sorgulayabilirsiniz.

Bitcoin adres ve cüzdanlarıyla daha fazla bilgi almak için bu yazılarımıza göz atabilirsiniz. Bitcoin (BTC) Adresi Nedir? – Bitcoin Cüzdanı Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bitcoin Adresi Öğrenme

Bitcoin adresinizi yukarıda belirtildiği gibi Blockchain explorer’dan, borsalarda ya da donanım cüzdanınızın web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

En İyi Türk Bitcoin Borsası

En yii Türk borsaları arasında BtcTurk ve Paribu gibi yıllardır hizmet veren şirketler yer alıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yeni Başlayanlar İçin Bitcoin Nedir?

Sonraki Haber

Çamlıca’da Bitcoin ile Çay

İlgili Haberler