Film Yapımcılığından Kripto Para Dolandırıcılığına

İlayda Peker

Eski Washington lobicilerinden Jack Abramoff, bir kripto para dolandırıcılığı davasında suçlu olduğunu kabul etti. Peki, aynı zamanda eski bir film yapımcısısı olan lobici nasıl bir kripto para dolandırıcılığına karıştı? Jack Abramoff tam olarak kim?

Suçlamalar

Jack Abramoff ve Better Business Bureau’ya göre Las Vegas merkezli bir dijital para şirketi olan NAC Foundation’ın genel müdürü olan Rowland Marcus Andrade, bir kripto para dolandırıcılığı ile ilgili suçlanıyorlar. Yapılan açıklamalara göre ikili, AML Bitcoin adlı bir kripto para dolandırıcılığıyla ilgili yanlış iddialarda bulunmakla suçlanıyor.

Öte yandan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yatırımcıları yanlış yönlendiren açıklamalar yapıldığını açıkladı. Ayrıca Abramoff, programla ilişkili bir “lobi açıklama yasasını” ihlal etmekle de suçlanıyor.

Bunların yanında SEC’in açıklamalarına göre proje kendisini “orjinal Bitocin’den çok daha üstün bir proje” olarak tanımlıyor ve aynı zamanda kara para aklamanın önlenmesi ve hırsızlığa karşı dayanıklı teknoloji sunduklarını iddia ediyor. SEC, bu iddiaların inandırıcı olmadığını dile getiriyor.

Bu iddiaların sonucunda suçlu bulunan Abramoff , hapis cezasına çaptırıldı. Ancak görünüşe göre bu eski film yapımcısını hapisle ilk imtihanı değil.

Jack Abramoff Kimdir?

2006 yılında Abramoff komplo, dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı suçlarından suçlu bulunmuştu ve bunun sonucunda dört yıl hapis yattı.

Abramoff, ilk olarak film yapımcısı olarak başlayan bir kariyere sahipti. Hollywood’da on yıl geçiren ünlü isim, 80’lerin yıldızı Rocky lakaplı Dolph Lundgren’i başlatarak Red Scorpion filmini çekti. Abramoff daha sonra, hukukçu Preston Gates & Ellis LLP’nin lobi faaliyetleri kolunda işe başladı.

Eylül 2008’de bir mahkeme hakimi Abramoff’u pahalı hediyeler, yemekler ve lüks geziler gibi rüşvet verme faaliyetleri dolayısıyla suçlu buldu. Abramoff, birkaç milletvekili, politikacı ve daha fazlasına rüşvet vermekle suçlandı. Altı yıl hapis cezasının dört yılını yattı.

Aslında eski yapımcının hikayesi de bir filmi anımsatıyor ve daha önce de bir suç faaliyetine ismi karıştığı için bu seferki cezası çok da şaşırtıcı karşılanmadı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum’un Bir Sonraki Yönü Hakkındaki Görüşler

Sonraki Haber

Altın Savunucusu: “BTC Asla 25.000 Dolar Olmayacak”

İlgili Haberler