Fidye Virüsleri ve Kripto Paraların Regülasyonu!

Fatih Uçar

2022 yılında fidye virüslerinin etkinliğinin artarak devam etmesi bekleniyor. Buna karşı koymak için kripto ekosisteminin daha fazla düzenlemeye ihtiyacı var. Yakın tarihli bir Fortinet raporuna göre, Temmuz 2020 ile Haziran 2021 arasında, fidye yazılımı etkinliği yüzde 1.070 oranında arttı ve diğer araştırmacılar bu gasp modunun yaygınlaştığını doğruladı.

Fidye Virüsleri ve Kripto Paralar

Meşru teknoloji dünyasının yaygın iş modelini taklit eden bir hizmet olarak fidye yazılımı portalları, web’in karanlık köşelerinde ortaya çıktı, gölge endüstrisini kurumsallaştırdı ve suçlu özentileri için beceri tavanını kırdı. Trend, özellikle fidye yazılımı saldırganlarının kripto ödemeleri konusunda bir hünerleri olduğu için, kripto para ekosistemi aracılığıyla bir adıma ihtiyaç var.

Bununla birlikte, bir zamanlar Vahşi Vahşi Batı olan endüstri şimdi daha düzenli bir ortam dönüşüyor. Yavaş ama emin adımlarla ana akıma sızarak, şimdi en büyük merkezi borsalardan (CEX’ler) bazılarının kara para aklamaya karşı çabalarını denetlemek için birinci sınıf mali suç araştırmacılarını işe aldığını biliyoruz.

Hükümetler Ne Yapacak?

Suex OTC olayı ve geniş kapsamlı etkileri, fidye yazılımı gruplarını sıkıştırmak için daha büyük bir stratejinin ne olabileceğine dair bize fikirler veriyor. Kripto ekosisteminde birden fazla düğüme bağımlı olduklarını biliyoruz, ancak DEX‘ler ve CEX‘ler, suçluların izlerini gizlemelerini ve ceplerine nakit para koymalarını sağlayarak gözlerinde özel bir değere sahiptir. Ve çoğu durumda nihai hedef budur.

Bu alandaki her oyuncunun kendi iç güvenlik önlemleri konusunda eşit derecede gayretli olmasını beklemek saflık olur. Borsalar arasında KYC ve AML standartlarını uygulamak, en azından suçluların kriptoyu hareket ettirmesini ve para çekmesini zorlaştıracaktır. Bu tür önlemler kayıplarını artıracak, tüm operasyonu daha az karlı ve dolayısıyla daha az kazançlı hale getirecektir.

Makine öğrenimi ve dijital tanımlamadaki ilerlemelerle, DEX’ler, bankaların KYC çabaları için yapacağı aynı belgeleri işlemek için AI (yapay zeka) kullanarak, merkezi rakipleri kadar KYC’de uygun olabilir.

Otomatikleştirilebilen, meşru müşterilerine daha fazla gönül rahatlığı sağlayan ve potansiyel olarak düzenlenmiş statüleriyle daha fazla nakit akışı sağlayan bir prosedürdür. Kripto topluluğu, büyük oranda yasa dışı faaliyete sahip olduğu bilinen borsalar ve hizmetleri içeren işlemler üzerinde ekstra kontroller uygulayarak daha da ileri gidebilir. Cüzdanların kara listeye alınması gibi önlemler pek popülerlik kazanmasa da (her ne kadar kripto alanında kara listelerin adı duyulmamış olmasa da örneğin, NFT platformları yakın zamanda çalıntı NFT’lerin satışlarıyla doldu) bunların sınırlı olarak benimsenmesi bile bir fark yaratabilir ve daha meşru hale getirerek bir fark yaratabilir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

OpenSea Güvenli Mi? Kullanıcılar Neden Mağduriyet Yaşıyor?

Sonraki Haber

Yeni Hafta Nasıl Başladı: Bu Altcoin’lerdeki Artışlar Dikkat Çekti!

İlgili Haberler