Fidelity Investments Yöneticisi: “Bitcoin Sudan Ucuz”

İlayda Peker

Finansal hizmetler devi Fidelity Investments’ın üst düzey bir yöneticisi, Bitcoin fiyatının şu anda “sudan ucuz olduğuna” inanıyor. Fidelity’nin küresel makro direktörü Jurrien Timmer, ağ büyüdükçe Bitcoin fiyatının artacağı tezine dayanarak, lider kripto varlığının “ucuz” göründüğünü söylüyor.

“Bitcoin Sudan Ucuz”

Timmer yaptığı açıklamalarda “Bitcoin’in benimseme eğrisi tezine inanıyorsanız, yani ağın önceki S eğrileri doğrultusunda büyümeye devam edeceğine inanıyorsanız, o zaman Bitcoin’i bu seviyelerde ucuz olarak görmek mantıklıdır.” sözlerini kullanıyor. Makro uzmanına göre, Bitcoin fiyatı, ağın gerçek ve öngörülen büyümesinin altında:

Benim için ana nüans, benimseme eğrisinin eğimidir. İster cep telefonu eğrisini ister internet eğrisini veri olarak kullanalım, Bitcoin‘in fiyatı gerçek ve öngörülen ağ büyüme eğrisinin altında. Bu eğri, Bitcoin fiyatı için temel bir çapa sağlıyor.

Timmer daha önce Bitcoin’in benimsenme oranının cep telefonları veya internet teknolojisini yansıtacağını açıklamıştı. Öte yandan Bitcoin analojisini dijital altın olarak kullanan Timmer, son piyasa düşüşü sırasında lider kriptonun aşırı satıldığını ve ikisi yan yana kıyaslandığında trendden saptığını söylüyor.

Timmer konuyla ilgili olarak, “Bitcoin altının erken gelişmiş küçük kardeşiyse, altın olarak fiyatlandırılan Bitcoin’e (yani Bitcoin’in altın betasına) bakmak mantıklıdır. Teknik olarak, son satışlar, yılların en büyük aşırı satım durumunu yarattı.” açıklamasını yapıyor.

Yeni ve Eski Yatırımcılar

Makro uzmanı ayrıca, kriptolarda yaşanan düşüş hamlelerinin ortasında, üç aydan daha kısa bir süredir tutulan Bitcoin yüzdesinin (kısa vadeli sahipler) nispeten değişmediğini, 10 yıldan fazla bir süredir tutulan Bitcoin yüzdesinin (uzun vadeli sahipleri) arttığını söylüyor.

Timmer, “Bugünlerde kim Bitcoin alıyor? Görünüşe göre turistler değil (yani kısa vadeli sahipleri). Üç aydan daha az tutulan Bitcoin’lerin yüzdesi son zamanlarda neredeyse hiç değişmedi. Ancak HODLers sayısı artmaya devam ediyor. En az 10 yıl boyunca tutulan Bitcoin yüzdesi şimdi %13 seviyesinde” ifadelerini kullanıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Piyasa Kızıla Büründü: BTC, ETH ve Altcoin’lerde Son Durum!

Sonraki Haber

Stepn ve Atletico de Madrid’den Ses Getirecek Ortaklık!

İlgili Haberler