Fidelity Investment, SEC’i Bitcoin ETF’i Konusunda İkna Etmeye Çalışıyor

İlayda Peker

Kurumsal oyuncular, düzenleyicileri ABD piyasasında ilk Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) piyasaya sürmeye ikna etmek için tüm gücünü kullanıyor. En son Bloomberg raporuna göre Fidelity Investments, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunu (SEC) ile yaptığı son özel toplantısında bir Bitcoin ETF’ini düşünmeye zorladı.

Bitcoin ETF’leri

Fidelity Digital Assets Başkanı Tom Jessop, geçen hafta 8 Eylül’de SEC yöneticileriyle bir video toplantısı gerçekleştirdi. Fidelity, düzenleyicinin Bitcoin türev ürününü neden onaylaması gerektiğine dair çeşitli argümanlar sundu. Kurumsal dev, üç temel neden gösterdi:

  • Bitcoin sahiplerinin sayısındaki artış
  • Dijital varlıklar için artan yatırımcı iştahı
  • Diğer ülkelerde Bitcoin ETF’nin onayı

Öte yandan SEC’e gönderilen ve düzenleyici onayı bekleyen bir düzineye yakın başvuru var. Ancak SEC’in yeni atanan başkanı Gary Gensler, deyim yerindeyse çetin ceviz çıktı. İlginç bir şekilde geçen ay Gensler, SEC’in CME Group tarafından sunulan Bitcoin Vadeli İşlemlerini izleyen bir Bitcoin ETF‘sini onaylama olasılığı olduğunu dile getirdi.

Ancak bu noktada çok daha katı kuralların olabileceği de dile getirildi. Bu konuya değinen Fidelity, sunumunda şunları kaydetti:

Bitcoin vadeli işlemlere dayalı ürünler, bir Bitcoin ETP’sinden önce gerekli bir geçici adım değildir. Firmalar, 1930’ların yasalarına göre kayıtlı ETF’ler aracılığıyla Bitcoin’e doğrudan yatırım yapmak için yatırımcı talebini karşılayabilmelidir, çünkü Bitcoin piyasası olgunlaştı ve onları destekleyebilir.

Bitcoin ETF için Artan Talep

Kurumsal oyuncular aktif olarak Bitcoin ETF’ye yatırım yapmak istiyor. Ancak onay kararındaki gecikme, birçok oyuncuyu sermayelerini denizaşırı pazarlara taşımaya itti. Son zamanlarda, Cathie Wood‘un Ark Invests şirketi, Kanada Bitcoin ETF pazarına girmeye karar verdi. Fidelity sözcüsü Nicole Abbott, Bloomberg’e gönderdiği bir e-postada şunları yazdı:

Bitcoin’e erişim arayan giderek daha geniş bir yatırımcı yelpazesi, talebi karşılamak için dijital varlıklara yatırım imkanı sunan daha çeşitlendirilmiş bir ürün setine yönelik pazar ihtiyacının altını çizdi

Ancak bu yılın sonundan önce herhangi bir olumlu gelişme görmek ilginç olacak. Shark Tank yatırımcısı Kevin O’Leary‘nin kısa süre önce CNBC’ye söylediği gibi, düzenleyici onayı aldıktan sonra kripto alanına girmek için kenarda bekleyen kurumsal sermayede trilyonlarca dolar var.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Asya’da Kripto Para Madenciliğine Destek! Altı Şirkete Resmi Lisans Verildi!

Sonraki Haber

Ethereum’da (ETH) Yıl Sonu Hedefi: Önce Bu Dirençler Kırılmalı

İlgili Haberler