FED’in Son Hamlesi Kriptoları Nasıl Etkiler?

İlayda Peker

Federal Rezerv, Kantitatif Sıkılaştırma (QT) adı verilen bir hareketle son yıllarda balonlanan 9 trilyon dolarlık bilançosunu küçültme sürecine başlıyor. Bir kripto borsası ve finansal yatırım firmasından analistler, 1 Haziran’da başlayan QT’nin kripto pazarlarında on yıllık benzeri görülmemiş büyümeye son verip vermeyeceği konusunda çelişkili görüşlere sahipler.

FED Kararları ve Kripto Paralar

QT’yi, 2020’de Covid-19 salgınının başlangıcından bu yana Fed’in giriştiği Kantitatif Gevşeme (QE) veya para basmanın tersi olarak düşünebiliriz. QE koşulları altında, FED tahvilleri eklerken ve dağıtırken daha fazla para oluşturulur ve dağıtılır.

Fed, önümüzdeki üç ay boyunca bilançosunu ayda 47,5 milyar dolar küçültmeyi planlıyor. Bu yılın Eylül ayında, 95 milyar dolarlık bir azalma da planlıyor. 2023 yılı sonuna kadar bilançosunu 7,6 trilyon dolar küçültmeyi hedefliyor.

Avustralya kripto borsası Swyftx’in yöneticisi Pav Hundal, QT’nin piyasalar üzerinde olumsuz bir etkisi olabileceğine inanıyor. Çarşamba günü Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, “Piyasa değerindeki büyümenin hafifçe azaldığını görmeniz çok olası” sözlerini kullandı ve şu şekilde devam etti.

Fed, varlıkları birçok analistin beklediğinden daha hızlı itfa ediyor ve bunun piyasalardaki yatırımcı duyarlılığı üzerinde bir tür etkisi olmayacağını hayal etmek zor.

Mart 2020’de başlatılan QE’nin kripto piyasası üzerindeki etkisi çarpıcıydı. CoinGecko verileri, kripto piyasası değerinin 2019 ve 2020’nin başlarında zayıfladığını, ancak para basımevinin faaliyete geçmesiyle birlikte Mart 2020’nin sonlarında canlı bir boğa piyasasının başladığını gösteriyor. Toplam kripto piyasa değeri 23 Mart 2020’de 162 milyar dolardan geçen Kasım ayında 3 trilyon doların biraz üzerinde bir zirveye çıktı.

Durum Etkisini Gösterdi Mi?

Finansal danışmanlık firması deVere Group CEO’su Nigel Green, hamlenin “zaten fiyatlandırılmış” olduğu için QT’ye yönelik piyasa tepkilerinin minimum olacağına inanıyor. Green, QT’nin piyasaya sürülmesinin beklenmedik hızı nedeniyle “piyasalardan hızlı bir tepki” gelebileceğini, ancak bunu bir sarsılmadan biraz daha fazlası olarak gördüğünü söyledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

9. Doğum Günü Kutlamasının Bir Parçası Olarak Gate 5 Milyon $ Vadeli İşlem Yarışması Başlattı

Sonraki Haber

Terra UST Çöküşüyle Harekete Geçiyorlar!

İlgili Haberler