Fed’in Faiz İndirimi Sonrasında Kriptolar Nasıl Bir Yol İzleyecek?

İlayda Peker

ABD merkez bankası faiz oranlarını bir yıldan az bir süre içinde dördüncü kez düşürdü. Ancak borsalar bu duruma pek de iyi tepki vermedi. Kripto para birimleri bu durumu kurtarabilir mi?

Fed Kararı Hoş Karşılanmadı

Fed bir kez daha faiz indirimi kararı verdi ve Coronavirüs sebebiyle bu gerekliliğin günden güne arttığını ifade etti. 50 baz puan indirimi ABD faiz oranını %1,75’ten %1,25’in biraz altına düşürdü. Görünüşe göre artık insanlar bu durumdan dolayı mutlu değil.

Öte yandan kripto piyasaları bu haftanın başlarındaki yükselişinin ardından konsolidasyona devam etti. Toplam piyasa değeri ise Bitcoin yaklaşık olarak 8,800 dolarlık destek seviyesinin üzerinde kalmayı başardığı için 250 milyar doların biraz üzerinde seyrediyor.

State Street Global Advisors’ın baş yatırım stratejisti Michael Arone konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bence Fed’in oranı birçok yönden geri çekildi. Bu karar piyasayı yatıştırmak yerine, yatırımcıların en büyük korkularının ortaya çıkmasını sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında MarketWatch ile konuşan ekonomistlere göre, yatırımcılara “politika belirleyicilerin önemli belirsizlikleri kavradığını ve aşağı yönlü riskleri hızla artırdığını” hatırlatmak gerekiyor.

Kripto Hedge

Bir endüstri yöneticisine göre bu durum özellikle yatırımcılar başarısız geleneksel para ve tökezleyen hisse senetlerine karşı bir hedge aramaya başlarsa, kripto piyasaları için iyi bir haber olabilir.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, bu tür önlemlerin bu yıl kripto büyümesine yol açabileceğini açıkladı. Armstrong yaptığı açıklamalarda, Çin’in zaten para bastığını ve piyasaya sürülmeden önce fonların enflasyona karşı bir risk olarak kriptoya taşınabileceğini ifade etti ve şu sözleri kullandı:

Bu, kurumsal yatırımcıların zihniyetinin bir girişim bahsi kapsamında yedek para birimi olarak kriptoya geçmeye başladığı yıl olabilir.

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Hindistan kripto Para Yasağını Kaldırdı

Sonraki Haber

Binance’te Sistem Arızası Oldu, İşler Karıştı

İlgili Haberler