FED’in Dijital Doları Stablecoinleri Nasıl Etkilecek?

Fatih Uçar

CBDC konusunda raporunu yayınlayan FED kamuoyundan görüşler toplamaya başladı. Geçtiğimiz dönemde gelen açıklamalardan CBDC ve stablecoin’lerin birlikte çalışabilirliğiyle alakalı iyimser açıklamaları hatırlıyoruz. Peki uygulamada bu mümkün mü?

CBDC ve Stablecoinler

Jerome Powell’ın 11 Ocak’taki Amerika Birleşik Devletleri Senatosu onay oturumları sırasında, Senatör Patrick Toomey, görevdeki ve gelecekteki Federal Rezerv başkanına bir soru yöneltti: “Kongre izin verse ve Fed bir merkez bankası dijital doları hayata geçirse özel olarak ihraç edilmiş bir stablecoin’in bir merkez bankası dijital doları ile birlikte olabilir mi?”

Powell bu soruya karşı birlikte çalışabilir şeklince cevap verdi. Ancak Toomey, önemli ve kalıcı bir soruyu gündeme getirdi: Stabilcoinler ve Federal Rezerv dijital doları gerçekten bir arada var olabilir mi? Toomey’in abartılı bir senaryoda öne sürdüğü gibi, Amerikalıların Federal Rezerv’de bireysel hesapları olsaydı, “ve Fed Amerika’nın perakende bankacısı haline gelirdi”, neden biri sabit paralara ihtiyaç duysun ki?

20 Ocak’ta yayınlanan raporda Fed, bir CBDC’nin ticari banka parasının yerini alabilecek olması da dahil olmak üzere, dijital dolarla ilişkili çeşitli potansiyel risklere değindi. FED, Çin’in aksine acele bir CBDC taraftarı değil.

Stablecoinlerin Geleceği

Cornell Üniversitesi’nde ekonomi profesörü ve The Future of Money kitabının yazarı Eswar Prasad ikisinin (CBDC ve stablecoinler) de farklı kullanım durumları olacağını düşünüyor. Gerçekten de, dijital bir dolar ve özel olarak ihraç edilen stablecoinler farklı kullanım alanlarına odaklanarak birlikte var olabilir mi?

Danışmanlık firmasının küresel blok zinciri ve dijital varlık girişimlerine liderlik eden McKinsey ortağı Matt Higginson şunları söyledi;

“Stablecoinler, yapıları ve amaçları bakımından çoğu CBDC’den farklıdır. CBDC’ler genellikle finansal katılımı iyileştirmeye, nakit maliyetini düşürmeye ve bir dereceye kadar finansal işlemleri takip etmeye (örneğin, Kara Para Aklamayı Önleme amaçları için) niyetlidir. Stablecoin’ler, karşılaştırmalı olarak, ödemelerin hızını ve verimliliğini artırmayı amaçlayan, dolara sabitlenmiş tokenize nakittir. Stablecoinler ve CBDC’nin birlikte çalışamaması için herhangi bir neden yok”.

Son olarak, Senatör Toomey, onay oturumları sırasında “bireysel Amerikalıların Fed’de hesapları [olacağı] ve Fed’in Amerika için perakende bankacısı olacağı” şeklinde bir senaryo ortaya koydu. Hem kendisi hem de Powell, bu rolün ABD Federal Rezervinin “tarihinin, uzmanlığının, deneyiminin veya yeteneklerinin” çok ötesinde olacağı konusunda hemfikirdi. Yine de böyle bir rol düşünülemez mi?

Müşteriler paralarını bir merkez bankasında tutabiliyorlarsa, perakende bankaya ihtiyaçları olmaz ve firmalar faiz marjlarının hızla daraldığına şahit olabilir. FED böyle bir şey ister mi? Hem iş yükü hem de finans sisteminin geleceği açısından FED böyle bir sistemi hayata geçiremeyebilir.


Total
8
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

El Salvador Şimdide Bitcoin’i Kredilerde Kullanacak!

Sonraki Haber

Kripto Paralar Kan Revan İçinde: Düşüşler Derinleşiyor!

İlgili Haberler