FED, Sınırsız Hazine ve Menkul Kıymet Alacak!

İlayda Peker

Amerika Federal Rezervi (FED) yaptığı son açıklamalarda, koronavirüsün vurduğu finans piyasalarını desteklemek için gerektiği kadar Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymet satın alacağını dile getirdi. Merkez bankası bugün yaptığı açıklamalarda konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Kamu ve özel sektör genelinde kayıpları iş ve gelirlerle sınırlamak ve kesintiler azaldığında hızlı bir iyileşmeyi teşvik etmek için agresif çabalar gösterilmelidir.

FED’in Sınır Tanımayan Adımları

FED, uzun zamandır kötüye giden ekonomiyi canlandırmak için para basma ve faizleri düşürme gibi adımlar atıyor. Bu adımların ileride çok kötü sorunlara yol açacağı belirtilse de Amerika, koronavirüs ile birlikte daha da kötüleşen ekonomisini günlük olarak kurtarmak adına bu adımlarına yenilerini ekliyor.

FED, daha önce en az 500 milyar dolar değerinde Hazine menkul kıymeti ve en az 200 milyar dolar değerinde ipoteğe dayalı menkul kıymet satın alacağını açıklamıştı.

Hem kripto para piyasası hem de geleneksel finans piyasaları bahsi geçen haberlere olumlu tepki verdi. Bitcoin haberlerin ardından son 24 saatte yaklaşık %5 artış gösterdi ve 6.300 dolara kadar yükseldi. Öte yandan S&P 500 Vadeli İşlemleri gün içinde 2.355 ile yaklaşık %2 arttı.

FED, “birlikte ele alındığında 300 milyar dolara kadar yeni finansman sağlayacak yeni programlar kurarak işverenlere, tüketicilere ve işletmelere kredi akışını destekleyeceğini” belirtti. Hazine de Menkul Kıymetler Borsası İstikrar Fonu’ndan 30 milyar dolar desteklenecek.

FED ayrıca, Küçük İşletme İdaresi tarafından “uygun küçük ve orta ölçekli işletmelere, çabaları tamamlayarak borç vermeyi desteklemek için bir Ana Cadde İşletme Kredisi Programı’nın kurulmasını planladıklarını” dile getirdi.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Novogratz: “2020 Bitcoin’in Yılı Olmalı”

Sonraki Haber

COVID-19 Dijital Doların Önünü Açtı

İlgili Haberler