FED Faizi Sıfırladı, Küresel Piyasalar ve Kriptolar Nasıl Tepki Verdi?

İlayda Peker

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Pazar günü yaptığı açıklamada, finansal piyasalarla ilgili ciddi önlemler alacaklarını belirtti. Powell bunun ilk örneği olarak faiz oranlarını sıfıra kadar düşürdüğünü açıkladı. Yapılan açıklamalarda faiz oranlarının %0 ve %0.25 arasına çekildiği ifade edildi.

Hisse senedi ve Bitcoin piyasalarındaki dramatik kayıplar göz önüne alındığında bu duyuru aslında bir sürpriz değildi. Fed büyük olasılıkla bu adımların işletmeler arasındaki likiditeyi ve harcamaları önemli ölçüde artıracağını umuyor.

Faiz İndirimleri

Pazar günkü açıklamalarda gelecekteki Fed politika kararları hakkında da çeşitli yorumlar yapıldı. Powell, Fed’in oranları bu seviyede tutacağı sürenin belli olmadığını dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

Ekonominin son olayları atlattığından ve maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşma yolunda olduğundan emin olana kadar faizler bu şekilde kalacak.

Kriptoların ve Piyasaların Tepkisi

Fed’in kararına geleneksel piyasalar beklendiği gibi cevap vermedi. Bu açıklamaların ardından Dow, 900 puan düşerken Bitcoin her ne kadar anlık bir artış yakalamış olsa da hemen eski seviyesine döndü. Hatta Bitcoin ve kripto para piyasasında bu sabah itibariyle yeniden düşüş grafikleri görülmeye başlandı.

Stablecoin’ler dışındaki neredeyse tüm kripto para birimleri bu haftaya da %5, %10 ve %15’lik düşüşlerle başladı. Yatırımcılar “nerede duracak bu düşüş” şeklindeki sorularını sormaya devam ederken Bitcoin ve kripto paralar hiç oralı görünmüyor…

Pazarın yanıtı, virüsün ekonomik etkisine dair genel farkındalığın devam edeceğini ortaya koyuyor. Yatırımcılar, piyasadaki zorlukların ve kriz zamanında ekonomiyi sürdürmenin karmaşıklığının farkındalar.

Kaynak: Beincrypto


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber
FIO Projesi Nedir

FIO Protokol (FIO) Nedir?

Sonraki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC/USD Teknik Analizi

İlgili Haberler