Fed Faiz Kararını Açıkladı! Kripto Paraları Neler Bekliyor?

Fatih Uçar

Merakla beklenen faiz kararı açıkladı. Powell tarafından yapılan açıklamalarla birlikte kripto paralar yükselişe geçti. En büyük kripto para birimi 22.500 doların üzerinde alıcı buluyor. Peki piyasaları FED açıklamalarında piyasaları yukarı çeken ne oldu? Yatırımcıların açıklamalarda dikkat etmesi gereken detaylar neler?

Fed Faiz Kararını Açıkladı

FED büyük bir sürpriz yapmadan genel beklenti yönünde 75bp faiz artışı yaptı ve yılsonu beklentisinin %3-3,5 aralığında açıkladı. Yani önümüzdeki 21 Eylül toplantısında asgari 75bp’lık bir artış payı bulunuyor. Powell konuşurken en dikkat çekici kısım “agresif faiz artışlarından çekinmeyeceğiz” bölümüydü. Eğer enflasyon verisi beklenenin üzerinde gelmeye devam ederse FED daha ciddi adımlar atabilir. Yatırımcıların önümüzdeki ay gelecek olan Temmuz enflasyonunu yakından izlemesi gerekiyor.

Powell tam olarak şunu söyledi;

“Bir sonraki toplantımızda alışılmadık derecede büyük bir artış daha uygun olsa da bu, şimdi ve o zaman arasında elde edeceğimiz verilere bağlı olacak bir karar.”

Bugün yapılan açıklamalar genel olarak olumlu olduğu için hisse senedi piyasalarıyla uyumlu şekilde kripto paralar yükseliyor. En büyük altcoin 21:00’da 1.499 dolardan alıcı buluyorken Powell konuştuğu sıralarda 1.595 dolara kadar tırmandı. Kripto para yatırımcıları Eylül ayındaki toplantıya kadar daha fazla ara yükseliş görebilir.

Resesyon Yaşanır Mı?

ABD’nin yaşayacağı bir resesyon (ekonomik durgunluk) tüm dünyayı ve doğal olarak kripto para birimlerini olumsuz etkileyecek. Powell, mevcut tablonun açıkça görüldüğünü, işgücü piyasasının son derece sıkı olduğunu ve enflasyonun çok yüksek olduğunu söyledi. Enflasyon endişelerinin artması sorusuna ise, “Enflasyonun yüzde 2’ye düşeceğinden eminiz” dedi.

ABD’nin şu anda bir resesyonda olup olmadığı sorulduğunda Powell, birçok ekonomik faktörün aksini gösterdiğini söyledi.

“Hayır, ABD’nin şu anda bir resesyonda olduğunu düşünmüyorum. Bunun nedeni, ekonominin çok fazla alanının şu anda iyi performans göstermesidir”.

İşgücü piyasasının sağlığını örnek alarak, iş piyasasında inanılmaz derecede yüksek bir büyüme olduğunu söyledi.

“İşgücü piyasası büyüyor. Tüm faktörler işgücü piyasasında çok güçlü.”

Yazı hazırlandığı sırada yaşanan yükseliş kar satışlarıyla baskılanabileceği için yatırımcıların ilerleyen saatlerde yaşanabilecek volatiliteye hazırlıklı olması gerekir. Bitcoin 22.700 dolardan alıcı buluyor ve bugün 23.100 dolara kadar tırmandı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

IMF’den Uyarı: Kriptolarda Daha Fazla Volatilite Görebiliriz!

Sonraki Haber

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum: Yeni Bir Yükseliş

İlgili Haberler