“FED Dijital Para Teknolojisini Anlamalı”

“FED Dijital Para Teknolojisini Anlamalı”

Ortaya çıkan son haberlere göre, 17 Haziran’da Finansal Hizmetler Meclisi Başkanı tarafından yapılan toplantıda Amerika’nın merkez bankası konumunda olan Federal Rezerv (FED) Başkanı Jerome Powell, merkez bankası dijital para birimi konusunda temsilci Tom Emmer ile görüştü.

Dijital Dolar

Emmer yapılan görüşme sırasında, “Fed, bu teknolojiyi anlamak ve denemek için son zamanlarda hangi temel önlemleri aldı?” sorusunu sordu. Powell, Fed’in bu konunun üzerinde çalışması gerektiğini ancak şimdilik herhangi bir eylemde bulunulmadığını ifade etti ve “Bu, ABD ekonomisi ve dünyanın rezerv para birimi yani dolar için iyi olacak bir şeyse, o zaman bu işin içinde olmalıyız ve bu yüzden ilk olarak önce en iyisini anlamamız gerekir.” sözlerini kullandı.

Öte yandan özel sektörün bu alandaki katılımı ile ilgilenmediğini dile getirdi ve şu açıklamayı yaptı:

Özel sektör para arzı yaratmada yer almıyor. Bu merkez bankasının yaptığı bir şey. Halkın, kamu yararına hesap vermeyen ve sadece özel çalışan şirketlerin bu önemli durumdan sorumlu olacağı fikrini memnuniyetle karşılayacağını sanmıyorum.

Bunların yanında Powel’ın dijital dolara olan yaklaşımının “Dijital Dolar Projesi” gibi bir proje ile çatıştığı görülüyor. Geçtiğimiz hafta Congressional Fintech Task Force, Dijital Dolar Projesi kurucusu ve eski CFTC başkanı J. Christopher Giancarlo ile bir görüşme yaptı.

Çin ve Dijital Para

Bilindiği gibi Çin, merkez bankası dijital para birimi konusunda en çok adım atan ve bu konuda ilerleme kaydeden ilk ülke olarak karşımıza çıkıyor. Çin uzun zamandır dijital yuan üzerinde çalışıyor ve adım adım sona yaklaştıklarını ifade ediyor.

Dolayısıyla diğer ülkelerin dijital paralara olan ilgisi de günden güne artıyor. Çünkü Çin her ne kadar bu konuda ilerlemiş olsa da piyasa liderliği konusunda en azından rekabet etmek isteyen ülkeler var.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.