FED Başkanı: “Koronavirüs ABD Ekonomisi İçin Risk Oluşturuyor”

İlayda Peker

ABD Federal Reserve başkanı Jerome Powell yaptığı son açıklamalarda, devam eden koronavirüs salgınının ABD’deki ekonomik faaliyetler için “gelişen riskler” oluşturduğunu dile getirdi.

Tıkanık Piyasa

Bahsi geçen açıklama ABD piyasalarında günden güne kötüye giden bir satış baskısının ortasında geldi. Muhtemelen tıkanık bir piyasayı sakinleştirmeyi amaçlayan bu açıklamada Powell, “ABD ekonomisinin temelleri güçlü bir şekilde kalmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı. Yine de Cuma günü ortaya çıkan bilgilere göre bazı bireysel stok yatırımcıların ve kripto yatırımcıları dipten satın alma fırsatından faydalanmaya çalışıyor.

Öte yandan Powell yaptığı açıklamada, “Federal Rezerv, gelişmeleri ve virüsün ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini yakından takip ediyor. Gerekirse ilgili araçlarımızı kullanacağız ve ekonomiyi desteklemek için uygun şekilde hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Cuma günü yaptığı açıklamada, koronavirüs krizine ilişkin risk değerlendirmesini dört aşamalı bir uyarı sistemindeki en riskli katmanlardan biri olan “yüksek”ten “çok yüksek”e çıkarttığını ifade etti. Hem dünya hükümetleri salgına büyük tepki gösterdiği hem de bilimsel ekipler virüsün kendisini araştırmaya başladıkları için böyle bir adımın atıldığı düşünülüyor.

WHO sağlık acil durum programı müdür yardımcısı Dr. Michael Ryan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamalar The New York Times tarafından şöyle aktarıldı: “Bu, gezegendeki her hükümet için bir gerçeklik kontrolüdür. Uyan. Hazır ol. Bu virüs yolda olabilir.”

Koronavirüs Etkisi

Koronavirüs insanların sağlığı ile beraber küresel ekonomiyi de ciddi şekilde tehdit eden bir unsura dönüştü. Özellikle Çin başta olmak üzere dünyada birçok ekonomi virüs sebebiyle zor zamanlar yaşıyor. Geleneksel para birimlerinin bu gibi durumlarda yetersiz kalması sebebiyle kriptolar ve altın gibi “güvenli liman” varlıklarının kullanımının arttığı görülüyor…


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Koronavirüs’ten Para Kazandıran Token: CoronaCoin

Sonraki Haber
SmartCash SMART Nedir

SmartCash Coin Nedir?

İlgili Haberler