FED Başkanı: “Ekonomik Kriz Hükümetlerin Suçu Değil”

FED Başkanı: “Ekonomik Kriz Hükümetlerin Suçu Değil”

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Başkanı’na göre, İkinci Dünya Savaşı ve onun etkilerinden beri en kötü durgunluk olarak adlandırılan günümüzde yaşanan ekonomik kriz, geleneksel para sisteminin hatası değil…

13 Mayıs’ta televizyonda yaptığı bir konuşmada Jerome Powell, günümüzde yaşanan ekonomik krizin sorumlusunun hükümetler ya da merkez bankaları değil koronavirüs olduğunu dile getirdi.

Suç Hükümetlerde Değil

Powell konuyla ilgili açıklamasında, “Mevcut kriz, virüse ve etkilerini sınırlamak için atılan adımlara yüklenebileceği için benzersizdir.” ifadelerini kullandı. Ayrıca Powell’ın açıklamalarına göre bu kez “enflasyon bir sorun değil ve ekonomiyi tehdit eden bir balon ya da ya da önlenemez bir patlama” yaşanmıyor. Powell, olağan şüphelilerin (hükümetlerin ya da merkez bankalarının) değil virüsün suçlu olduğunu ifade etti.

Powell ayrıca ekonominin öncelikle virüse karşı bu kadar duyarlı olmasına neden olan mali sorumsuzluk olduğunu savunuyor. Aslında Bitcoin ve altın destekçileri de finansal sorumsuzlukların bu duruma yol açtığını ifade ediyor.

Bunların yanında Powell’ın ABD ulusal borcunun tarihte ilk kez 25 trilyon doları geçmesinden birkaç gün sonra konuşmuş olması da özellikle dikkat çekti.

Bitcoin’in Kıt Oluşu

Aslında her en kadar Powell bu sefer enflasyonun bir sorun olmadığını dile getirse de yüksek enflasyon alım gücünü düşüreceği için vatandaşlar için sorun teşkil ediyor. Dolayısıyla Bitcoin’in 11 Mayıs’ta gerçekleşen ve enflasyon oranının yarıya inerek %1.8 seviyesine düşmesini sağlayan blok ödülü yarılanması tam olarak bu noktada devreye girebilir.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.