FED Açıklamalarına Dakikalar Kaldı! Bitcoin (BTC) Nasıl Etkilenecek?

Fatih Uçar

Federal Rezerv, Ocak ayı toplantısının tutanaklarını bugün akşam saatlerinde yayınlayacak. Ancak piyasa gelecek haberleri daha şimdiden fiyatlıyor. Bitcoin (BTC) yeniden 44.000 doların altına düştü ve yazı hazırlandığı sırada 43.600 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor.

FED Açıklamalarına Dakikalar Kaldı

Geçen ay ortamın ne kadar büyük ölçüde değiştiğine bakın: Ocak ayı istihdam raporu, ekonomistlerin beklediğinden çok daha sıcak bir işgücü piyasası göstererek, geçen haftaki Tüketici Fiyat Endeksi raporunun neden analistlerin tahmininden ve analistlerin öngördüğünden daha büyük olan %7,5’lik şok edici bir oranda geldiğini kısmen açıkladı. Yeni veriler, Wall Street’i, koşulların Fed Başkanı Jerome Powell’ın Ocak toplantısında bildirdiğinden bile daha acil hale geldiği konusunda yüksek alarma geçirdi. Küresel finans piyasaları, Federal Rezerv tarafından çok daha agresif bir faiz artırımı döngüsünde fiyatlanarak tepki verdi.

ABD merkez bankasının Mart ayında yapılması planlanan bir sonraki olağan toplantısına kadar faiz artırımına başlamayı bekleyemediği fikri oldukça güçleniyor.

Louis Federal Rezerv Bankası başkanı James Bullard, beklentileri destekler mahiyette açıklamalarda bulundu. Federal Financial Analytics’in yönetici ortağı Karen Petrou, “Fed piyasaları şaşırtırsa, bu riskten kurtulma hareketinin hızı belki de çarpıcı biçimde artacak” dedi.

ABD kısa vadeli faiz oranı vadeli işlemlerinin Mart ayında yapılacak iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısından önce sadece %3’lük bir faiz artırımı şansına işaret etmesiyle, Fed’in toplantılar arası faiz artırımına ilişkin korkular Pazartesi günü azaldı.

Bununla birlikte, Çalışma Bakanlığı’nın Salı günü yayınlanan en son Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), toptan eşya fiyatlarında ekonomistlerin beklediğinden daha yüksek bir klipte enflasyon göstererek, Federal Rezerv’in faiz oranlarını er ya da geç artırması ihtimalini destekledi.

Bitcoin (BTC) Nasıl Etkilenecek?

Saat 22:00’da yani dakikalar sonra FOMC tutanaklarının detaylarını görebiliyor olacağız. Bazı analistler, Fed’in bilançoyu daha da hızlı küçültmek için tahvillerin vadesinde düşmesine izin vermek yerine aktif olarak varlıkları satmaya çalışabileceğini öne sürdüler. QCP Capital bu senaryoda piyasaların yükselişe geçebileceğini düşünüyor.

Faizlerin artışı şimdilik Bitcoin’in aleyhine ve FedWatch verilerine göre uzmanların %58’inin Mart ayında 50 baz puanlık faiz artışı beklediğini görüyoruz.

Genel olarak, Fed yatırımcıları şaşırtmaktan hoşlanmıyor, ancak bazı analistlere göre önümüzdeki ay 16 Mart’taki politika toplantısında veya daha önce yapılacak sürpriz bir toplantıda bir faiz artışı gerçekleşse de kripto piyasası muhtemelen olumsuz etkilenecek.

LMAX Digital kripto stratejisti Joel Kruger şunları söyledi;

“Bitcoin ve kripto para birimlerinin risk duyarlılığıyla hala bir şekilde ilişkili olduğu göz önüne alındığında, [sürpriz bir artışın] ağırlaştırıcı bir etkisi olduğunu görüyoruz”.

Bazı analistler, Bitcoin’i enflasyona karşı bir önlem olarak düşünüyor; ancak son piyasa hareketleri, kripto para piyasasındaki oynaklığın yatırımcıları korkutup kaçırdığını gösteriyor. Enflasyon hala yükselişteyken, piyasa Kasım ayındaki tüm zamanların en yüksek serisinden bu yana aşağı yönlü bir yol izliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tom Lee’den İddialı Açıklama: Bu Gelişme BTC’yi 200.000 Dolara Götürebilir!

Sonraki Haber

Dünyanın İlk Rock Metaverse’ü: Rock’n’Verse!

İlgili Haberler