FED Açıklamaları Sonrasında Kripto Paralarda Son Durum

Bitcoin Haber

Kripto yatırımcıları, son 24 saat içinde yaklaşık 68.000 pozisyonun likide edilmesinin ardından kasırgalı bir gün geçirdi. Toplam kripto likidasyonları 257 milyon doları aştı.

BTC Kripto Tasfiyeleri 130 Milyon Doları Aştı

Haberler, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı ve SEC’in kripto işletmelerine yönelik düzenleyici eyleminin ortasında geldi.

Coinglass verileri, Bitcoin, Ethereum ve XRP’deki tasfiyelerin dönem içindeki eğilime hakim olduğunu ortaya koydu.

Bitcoin’deki toplam likidasyon 132 milyon $’a yaklaşırken, Ethereum yatırımcıları piyasa değerine göre basın saatine göre 51 milyon $ kaybetti. Likidasyonların yaklaşık 8 milyon doları XRP pozisyonlarından kaynaklandı.

Coinglass, 7,39 milyon $ değerindeki en büyük tek likidasyon emrinin Bitmex’te gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Rakamlar, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz oranını 25 baz puan artırmasının ardından geldi. Birçok analist, bankacılık sektöründeki çalkantılar nedeniyle Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırmaya ara verebileceğine inanıyordu. Ancak son hükümet verilerine göre tüketici enflasyonu yıllık %6,0 ile ılımlı seyrederken, Federal Rezerv geri adım atmadı.

Bu arada, küresel kripto para piyasası değeri son 24 saat içinde %2 oranında azaldı. Bununla birlikte, kümülatif kapitalizasyon hala 1 trilyon doların üzerinde. Bitcoin de aynı aralıkta değer kaybetti ancak birkaç ayın en yüksek seviyesinde 27.000 $’ın üzerinde seyretmeye devam ediyor.

CoinShares tarafından hazırlanan Haftalık Dijital Varlık Fonu Akışları Raporu da art arda altı hafta boyunca çıkışlar kaydetti. Rapora göre 20 Mart’ta yayınlanan dönemde dijital varlıklardan 500 milyon dolara yakın para çekildi. Bitcoin geçen hafta 113 milyon dolarlık çıkışla bu eğilime öncülük etti.

CoinShares’e göre çıkış, olumsuz bir görünümden ziyade bu bankacılık krizi sırasında likiditeye duyulan ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Mart 2020’de COVID paniği ilk patlak verdiğinde benzer bir senaryonun gözlemlendiğinden bahsediyor.

Son Hamleler

Büyük tasfiyeler, menkul kıymetler düzenleyicisinin sıkı eylemlerinin de ortasında gerçekleşiyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kısa süre önce kripto kralı Justin Sun, TRON Vakfı, BitTorrent Vakfı, Rainberry Inc, Austin Mahone ve Deandre Cortex Way’e kayıtsız menkul kıymetler sattıkları gerekçesiyle dava açtı.

Bu arada, birkaç ünlü de menkul kıymet ihlali suçlamalarının bir parçası. Ajans tarafından yapılan bir açıklamada, Lindsay Lohan ve Jake Paul’un da aralarında bulunduğu sekiz ünlünün yasadışı kripto tabanlı ürünleri tanıtmakla suçlandığı doğrulandı.

SEC ayrıca ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase‘e karşı bir Wells Bildirimi yayınladı. Menkul kıymetler düzenleyicisi, sunduğu bazı ürünler için Coinbase Global Inc’e karşı bir yaptırım davası açtı.

Bununla birlikte, sektördeki birçok kişi arasında olumlu bir görünüm var. Ark Invest’ten Cathie Wood Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Bitcoin’in bankacılık krizinin ortasında gösterdiği direncin kurumsal yatırımcıların sisteme geri dönmesinin yolunu açabileceğini söyledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Tron’un Kurucusu Justin Sun, SEC Şikayetinin Esastan Yoksun Olduğunu Söyledi

Sonraki Haber

Bitcoin Yorumları: BTC Geleceğinde Ne Var?

İlgili Haberler