FED 50 BTC Ağı Değerinde Para Basmaya Hazırlanıyor, BTC Nasıl Tepki Verebilir?

İlayda Peker

Amerika’nın merkez bankası konumunda olan Federal Rezerv 50 Bitcoin değil 50 Bitcoin (BTC) ağı değerinde para basmaya hazırlanıyor.

FED 6 Trilyon Dolar Basacak

Tüm dünya üzerindeki merkez bankaları sürekli piyasaya para sürmeye başladı. Dolayısıyla koronavirüsün yarattığı ekonomik sorunlarla ülkeler para basarak mücadele etmeye çalışıyor gibi görünüyor. Amerika’da da günler süren toplantılar sonucunda öncelikle 2 trilyon dolarlık bir rakam üzerinde anlaşıldı. Bunun üzerine senatonun çoğunluk Lideri Mitch McConnell, bu adım için, “Bu salgın için tarihi bir yardım olan paket üzerinde iki taraflı bir anlaşmaya varıldı” yorumunu yaptı. Ancak bunun yalnızca bir başlangıç olduğu ve 6 trilyon, hatta daha fazlasının da piyasaya sürülebileceği ortaya çıktı.

Bununla yanında National Review’dan alınan rakamlara göre, toplamda 4 trilyon dolar Federal Rezerv‘den likidite biçiminde gelirken, kalan 2 trilyon dolar Kongre’nin önerilen üçüncü aşama yasasının bir parçası olacak. Eğer toplam yardım 6 trilyon dolara ulaşırsa, bu ABD GSYİH’sının yaklaşık yüzde 30’una eşit olacak.

Her ne kadar dolar arzını arttırmanın olumsuz etkileri ile ilgili bir açıklama yapılmamış olsa da muhtemelen salgın durumu sona erdikten sonra ekonominin ciddi anlamda çöküşü masada olacak.

Bitcoin Nasıl Tepki Verecek?

Bilindiği gibi Bitcoin’in arzı sınırlı ve 2140 yılına kadar 21 milyon adet BTC basılacak. Sonrasında da Bitcoin’in arzı duracak. Dolayısıyla Bitcoin kitlesel bir devalüasyon yaratma potansiyeline sahip.

Bununla beraber FED 6 trilyon dolar piyasaya sürerken şu an için bu ekonomi de Bitcoin’in yalnızca küçük bir damla olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bu para basmalar sebebiyle ileride Bitcoin’in piyasa değerinin büyüyeceği ifade ediliyor. Hatta Binance CEO’su Changpeng Zhao belirtilen sebeple BTC’nin piyasa değerinin 2 trilyon dolara rahatlıkla ulaşabileceği ifade ediyor.

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ABD Karantinaya Giderse Kripto Ekosistemi Nasıl Etkilenir?

Sonraki Haber

Ripple, COVID-19 Salgınıyla Mücadele İçin Büyük Bir Bağış Yaptı

İlgili Haberler