FED 2020 Yılında Bitcoin’in Piyasa Değerinin 3 Katı Para Basacak

FED 2020 Yılında Bitcoin’in Piyasa Değerinin 3 Katı Para Basacak

Cointelegraph’ın haberine göre, Amerika Merkez Bankası 2020 Ocak ayının ortalarında ekonomiye en az 425 milyar dolar yeni basılmış para sürmeyi planlıyor. Yani FED yine yoktan para var ediyor…

Yakın tarihli yapılan açıklamalarda Federal Rezerv, önümüzdeki yıl kilit tarihlerde repo işlemlerini hızlandıracağını doğruladı. Dolayısıyla önümüzdeki yıl yine doların değeri düşmeye, piyasadaki dolar arzı artmaya devam edecek…

Bir Ayda 425 Milyar Dolar

Yapılan açıklamalara göre bankaların desteğe en çok ihtiyaç duyduğu dönemlerde FED, repo işlemleriyle onların günlük işlemlerine destek olmalı. Ayrıca yapılan açıklamalarda belirtilen repo işlemlerinin 13 Aralık 2019 ve 14 Ocak 2020 arasında gerçekleşeceği bilgisi de paylaşılıyor.

FED’in konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer veriliyor:

En son FOMC yönergesine göre Açık Piyasa İşlem Masası, rezerv arzının yeterli kalmasını sağlamak ve politika uygulamalarını olumsuz yönde etkileyebilecek para piyasası baskıları riskini azaltmak için repo işlemleri yürütecektir.

Bunların yanında yapılan açıklamalara göre 31 Aralık ve 2 Ocak tarihlerinde repo teklifleri 150 milyar dolar olacak. 14 Ocak tarihine kadar ise FED’in üretmeyi planladığı asgari tutar 425 milyar dolar.

Merkez Bankaları Yönetemiyor

Her ne kadar yaygın olsa da bu tür hareketler sıfır destekle çok büyük yeni likidite oluşturulmasını sağlar. Yani esasen fiziksel herhangi bir para olmadan piyasadaki para arzı artmış olur.

Özellikle Bitcoin çevresindeki eleştirmenler uzun zamandır devam eden bu hareketin merkez bankalarının artık ekonomiyi yöntememesinden kaynaklandığını öne sürüyor.

Piyasadaki para arzının artması iyi bir şey gibi görünse de aslında paranın değerini düşüren bir durum olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla sürekli pasa basılması iyiye değil kötüye işaret olarak algılanır…

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.