FBI Kriptolarla İlgili Suçların Salgın Dolayısıyla Artacağını İfade Etti

İlayda Peker

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), koronavirüs salgınına bağlı kripto dolandırıcılıklarının sayısında artış beklediğini dile getirdi. 13 Nisan tarihli basın açıklamasında FBI, “kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılık planlarının” artmasının yalnızca kripto para alanına olan ilginin artması ve kriptoları kullanan kişi sayısının artması ile gerçekleşeceğini dile ifade etti. Yaşça büyük kişilerin özellikle savunmasız olduğunu ifade eden FBI, her yaştan insanın da tehlike altında olabileceğini altını çizdi.

Salgın Sebebiyle Dolandırıcılık

FBI konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Çevrimiçi ortamda sadece çok sayıda dijital varlık hizmeti sağlayıcısı değil, aynı zamanda suçluların programlarını kolaylaştırmak için sömürdüğü binlerce kripto para birimi platformu var. Birçok geleneksel mali suç ve kara para aklama düzeni artık kripto para birimleri ile düzenleniyor.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan özellikle ajans Amerikalıları, şantaj girişimlerinden, ev dolandırıcılıklarından, sahte COVID-19 tedavilerinden ya da önleyici tedbirlerden ve biraz daha geleneksel yatırım dolandırıcılıklarından haberdar olmaları konusunda uyardı.

Bunun yanında FBI, daha da kötü bir şekilde bazı dolandırıcılık girişimlerinin “eğer belirtilen BTC adresine istenilen tutar gönderilmezse koronavirüs bulaştırmakla tehdit etmek” şeklinde gerçekleştiğini de iddia etti. Kötü niyetli şahısların bu tehditleri e-mail yoluyla ulaştırdıkları biliniyor.

Dolandırıcılıkların Tespiti

Bazı kötü niyetli kişilerin salgın ile savaş kapsamında Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) Bitcoin bağışları topladıkları düşüncesiyle insanlardan bağış talep ettikleri daha önce ortaya çıkmıştı.

FBI’a göre insanlar öncelikle bu kurumun doğruluğundan emin olduktan sonra bağış yapmalı. Ayrıca FBI burada kripto para kullanımının kilit nokta olabileceğini de belirtiyor. Bununla beraber daha önce salgın ile ilgili kripto dünyasından oldukça fazla bağış haberleri ile karşılaştık. Örneğin Ripple COVID-19 ile mücadelede 200.000 dolarlık bağış yapacaklarını belirtmişti.

Kaynak: CointelegraphTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bireysel Yatırımcılar Kontrole Geçiyor, Kurumsal Yatırımcılar Temkinli

Sonraki Haber

John McAfee’den Yeni Kripto Para Birimi: GHOST

İlgili Haberler