FBI, 41 Milyon Dolarlık Kripto Hırsızlığının Arkasında Lazarus Hacker Grubunu İşaret Ediyor

Bitcoin Haber

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 41 milyon dolarlık kripto para hırsızlığının arkasındaki suçluları tespit etti. “Stake” adlı sitede gerçekleşen bu hırsızlık olayında Kuzey Kore ile bağlantılı olduğu bilinen Lazarus hacker grubu parmakla gösterildi. 4 Eylül 2023 tarihinde gerçekleşen hırsızlık, kripto para dünyasında büyük şok etkisi yarattı.

Lazarus Grubu, diğer adıyla APT38, yüksek profilli uluslararası kripto para hırsızlıklarına karışmasıyla tanınır. FBI’nın son soruşturması, Kuzey Kore’nin siber aktörlerini kripto para ekosistemindeki birden fazla hırsızlıkla bağlantılı hale getirdi. Sadece 2023 yılında, bu grup, 200 milyon doların üzerinde hırsızlık yapmıştır.

Lazarus Grubu’nun siber suçlardaki hüner ve cüretkarlığı, ABD yetkililerinin dikkatini çekmiştir. FBI, geçmişte Kuzey Kore’nin Harmony’s Horizon Bridge ve Sky Mavis’s Ronin Bridge gibi platformlara yönelik saldırıları konusunda uyarılar yapmıştı. Ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi 2019 yılında Lazarus Grubu’na yaptırım uygulamıştı.

Özel sektörde kripto para alanında faaliyet gösteren kuruluşlar, FBI tarafından tetikte olmaları konusunda uyarıldı. Bu kuruluşlardan, özellikle TraderTraitor ile ilgili olanları, önceki siber güvenlik tavsiyelerini gözden geçirme ve belirlenen sanal para birimi adresleriyle ilişkili blockchain verilerini incelemeye çağrıldı. Bu adresleri doğrudan içeren veya bu adreslerden türetilen işlemlere karşı korunmaları önemli olabilir.

FBI, Kuzey Kore’nin yasadışı faaliyetlerine karşı koyma kararlılığını sürdürmekte ve siber suçları ve kripto para hırsızlığını ortaya çıkarıp bunlarla mücadele etme sözü vermiştir. Ajans, bu faaliyetler hakkında bilgi sahibi olanları yerel FBI ofisleri veya FBI İnternet Suçları Şikayet Merkezi ile iletişime geçmeye teşvik etmektedir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin 26.000 Doları Aştı: Kripto Para Piyasası Yükselişte

Sonraki Haber

Grab, Kripto Cüzdan Entegrasyonu ile Kripto Varlıkların Benimsenmesini Hedefliyor

İlgili Haberler