Fantom Vakfı, Güvenlik Açığını Kapattı

Bitcoin Haber

Fantom blockchain ekosistemini geliştiren Fantom Vakfı ekibi, Ekim ayında gerçekleşen 550.000 dolarlık bir hack saldırısının ardından önemli bir güvenlik açığını çözdüğünü duyurdu. 17 Ekim’de Fantom Vakfı, kimliği belirsiz bir saldırgan tarafından hedef alınmış ve vakfın fonlarının %1’ine denk gelen varlıklar ele geçirilmişti. Bu olay üzerine vakıf, bazı cüzdanların kullanımını durdurdu.

Bir güvenlik araştırmacısının 20 Kasım’da yayınladığı blog yazısında ek bir potansiyel riski ortaya çıkarmasıyla, Fantom Vakfı yetkilileri uyarıldı. Keşfedilen güvenlik açığı, Fantom’un ERC-20 FTM sözleşmesi için bir yönetim kriteriyle ilgiliydi ve saldırganın Ethereum ekosisteminde belirli Fantom kriterleri üzerinde yetkilendirme haklarına sahip olmasına izin verebilirdi.

Fantom Vakfı’na göre, bu güvenlik açığı hacker’ın cüzdan erişimini kullanarak 170 milyon dolar değerinde varlıkları ele geçirmesine olanak tanıyabilirdi. Kuruluş, tahmini kayıp değerinin saldırı sırasındaki token fiyatına dayandığını, ancak piyasanın tokenleri tamamen emebilecek yeterli likiditeye sahip olmadığını hesaba katmadığını belirtti.

Vakıf, güvenlik açığının hızlı bir şekilde giderildiğini ve ismi açıklanmayan geliştiricinin katkılarını 1.7 milyon dolar ile ödüllendirdiklerini söyledi. Ayrıca vakıf, “Fantom Vakfı, platformumuz için en yüksek güvenlik standartlarını sürdürmeye adanmıştır ve bu çabaya katkıda bulunan güvenlik araştırmacılarına minnettarız.” ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz ay 550.000 dolarlık bir hack saldırısına uğramasına rağmen, Fantom tokeni son dört haftada yaşanan bir yükselişle yatırımcılarını sevindirdi. CoinGecko’dan alınan verilere göre, token 17 Ekim’den bu yana %82 değer kazanmış ve yazım sırasında 0.31 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Veriler ayrıca tokenin geçen yıl boyunca %78 değer kazandığını gösteriyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasasında Binance CEO’sunun Olası İstifası ve Bitcoin’in Geleceği

Sonraki Haber

Binance ile ABD Adalet Bakanlığı Arasında 4.3 Milyar Dolarlık Anlaşma Yolda

İlgili Haberler