Faiz Oranları Düşerse Bitcoin’e Ne Olur?

İlayda Peker

Yatırımcılar, ABD Federal Rezerv (Fed) genel başkanı Jerome Powell‘ın bu yılın Haziran ayından önce faiz oranlarını düşürme ihtimalinin %45’te daha fazla olduğuna inanıyor. Her ne kadar yatırımcıların bu şekilde düşünmesi için sebep çok olsa da bu hafta düzenlenecek toplantıda konuyla ilgili kesin kararın verilmesi bekleniyor. Ancak bu kararın Bitcoin üzerinde de bazı etkilerinin olabileceği düşünülüyor.

Faiz İndirimi

Bir faiz indirimine gidilmesi, hisse senedi fiyatları şu anda iyi bir performans sergilerken sürpriz niteliğinde değerlendirilebilir. S&P500’ün Şubat ayında %4.5 arttığı göz önüne alındığında ve bunun 2015’ten bu yana görülen en iyi performans olduğu düşünüldüğünde hisse senetlerinin gerçekten iyi bir performans sergilediği ifade edilebilir.

Ancak Powell ve Fed’in görüşüne göre ekonomi potansiyel bir durgunluğun eşiğine geldi. Bir faiz indirimi bu olayı öngörmek ve yükselen ekonomiyi ‘yumuşak bir inişe’ geçirmek için işe yarayabilecek bir önlem. Bununla beraber faiz oranları, ekonomik büyümeyi yönetmek için Fed’in emrindeki en temel araç olarak değerlendiriliyor. Faiz oranlarının düşürülmesi borçlanmayı daha ucuz hale getirerek piyasaya daha fazla miktarda likidite girmesine izin veriyor.

Fed, ekonomide endişeye sebep olan; artan işsizlik oranları, iş büyümesinin zayıflaması ve coronavirüs salgını ile artan harcamalar gibi sebeplerle bir kez daha faiz indirimine giderek piyasayı canlandırmak isteyebilir.

Faiz İndiriminin Bitcoin Etkileri

Mevcut likidite konularına bakılmaksızın, böyle bir faiz indirimi muhtemelen Bitcoin’in fiyatının artmasına sebep olur. Daha önce yapılan faiz indirimlerinde de ayn tepki ile karşılaşmıştık. Çünkü faiz oranlarının düşürülmesi ekonomik zayıflığı gösteriyor. Bitcoin de bir ‘güvenli liman’ varlığı olarak kabul edildiği için bu durumdan faydalanabilir.

Ayrıca bir faiz indirimi ve bunun sonucunda ortaya çıkan likidite artışları da enflasyonun da artması anlamına gelir. Bitcoin’in de zaten enflasyonla savaşan bir varlık olduğunu düşünürsek yine fiyatların artabileceği sonucuna varıyoruz…

Bunlarla birlikte Fed 2020 yılında Bitcoin’in piyasa değerinin 3 katı kadar para basacağını açıklamış ve bu durum büyük bir yankı uyandırmıştı…

Kaynak: BeincryptoTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Max Keiser Bitcoin Hedefini Yükseltti: 400.000 Dolar

Sonraki Haber

Bugün Yaşanan Düzeltme Boğa Koşusunun Sonu Mu?

İlgili Haberler