Facebook’tan Geleneksel Para Birimi Destekli Token Adımı

İlayda Peker

Facebook geçtiğimiz yaz kripto para projesi Libra üzerinde çalışmalar yürüttüğünü açıklamıştı. Ancak son gelişmelerden sonra sosyal medya devi projeden biraz uzaklaşıyor gibi görünüyor.

Facebook’tan Farklı Adım

Libra yerine sosyal medya devi, her biri dolar ve avro gibi devlet tarafından piyasaya sürülen ve farklı bir para birimine sabitlenen birkaç ayrı dijital token geliştirecek. Bu yeni token’lar, başlangıçta Libra token’ını desteklemek için tasarlanmış olan Facebook’un dijital cüzdanı Calibra aracılığıyla kullanıcıyla buluşacak ve kullanıcılar Calibra cüzdanını kullanarak bu token’larla işlem yapabilecek. Yani satın alma satma işlemleri Calibra ile gerçekleşecek.

The Information’a göre, cüzdanın piyasaya sürülmesi Haziran’dan Ekim’e kadar ertelenmiş olmasına rağmen, Facebook cüzdanı ve dijital para birimlerini aynı zamanda piyasaya sürmek istiyor. Şirketin WhatsApp ve Messenger‘da kullanıma sunmayı umduğu cüzdan, başlangıçta desteklediği yerel para birimlerine bağlı olarak belirli ülkelerle sınırlı olabilir.

Ayrı bir şekilde Libra Birliği, devlet tarafından verilen para birimlerine sabitlenmiş olan Libra token’ı ile yoluna devam etmeyi planlıyor.

Facebook ve Libra

Facebook’un bir kripto para birimi piyasaya sürme ihtimali aslında 2-3 yıldır konuşuluyor. Ancak Facebook bununla ilgili resmi açıklamasını 2019 yılında yaptı ve whitepaper’ını da bu açıklama ile beraber paylaştı.

Libra’yı ilk aşamalarda destekleyen birçok firma vardı. Ancak sonrasında düzenleyici sorunlarla karşılaşmasının ardından bazı şirketler projeden ayrıldıklarını açıkladı. Bu açıklamayı yapan şirketler arasında Mastercard, Vodafone, Visa ve eBay gibi büyük isimler vardı.

Dolayısıyla Facebook’un atmış olduğu bu adım yine düzenleyici endişelerden kaynaklanıyor olabilir ve bu sayede Libra için bir yol açılacağı düşünülüyor olabilir.

Kaynak: The Block


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Kaldıraçlı İşlem Nasıl Yapılır?

Sonraki Haber

Hindistan kripto Para Yasağını Kaldırdı

İlgili Haberler