“Facebook, Libra’nın Kontrolünü Üçüncü Taraflara Bırakmalı”

İlayda Peker

eToro, Facebook’un Libra projesinin başarıya ulaşabilmesinin anahtarının, ortaklarıyla işbirliği içinde çalışmak olduğuna inandığını ifade ediyor.

Başarının Anahtarı: Üçüncü Taraflar

eToro’nun açıklamalarına göre Facebook’un Libra projesi başarılı olmak istiyorsa düzenlenmiş üçüncü şirketler tarafından çıkarılan stablecoin’leri kullanmalı.

ABD, İngiltere ve Avrupa’daki politikacılar ve düzenleyiciler, Facebook’un ölçeği ve gücü dolayısıyla Libra projesine oldukça temkinli yaklaşıyor. Ayrıca Facebook’un veri skandalı sebebiyle kullanıcıların da proje ile ilgili çekinceleri bulunuyor. Bununla birlikte, eToro’nun Blockchain  araştırma kolu olan eToroX Labs Libra’nın, dünyadaki milyonlarca banka kullanıcısının kullanabileceği eşler arası bir ödeme ağı oluşturma amacının göz ardı edilemeyeceğini ifade ediyor.

ZuckBucks

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre, ABD politikacıları tarafından “ZuckBucks” olarak adlandırılan kendi dijital para birimini oluşturmak yerine eToro Facebook’un, geleneksel para birimleri tarafından desteklenen stablecoin’in piyasaya sürülmesinin üçüncü taraf ortaklara bırakılması gerektiğine inanıyor. Bu durum Facebook’un üzerindeki “para birimi kontrol etme” baskısını ortadan kaldıracak. Böylece Calibra, WhatsApp ve diğer Facebook platformları üzerindeki 2.7 milyardan fazla kullanıcının erişebileceği bir ödeme sistemi için altyapı sağlamaya ve bankacılık faaliyetlerine erişimi olmayan büyük bir nüfusa fayda sağlayan ilk cüzdan haline gelmeye odaklanabilecek.

eToro’nun kurucusu ve CEO’su olan Yoni Assia bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanıyor:

Libra  projesi, finansal hizmetlerde radikal bir yenilik yaratabilecek büyük bir fırsattır. Tek bir sentetik varlık sınıfını izlemek yerine, Libra Derneği ödemeleri yürütmek için Libra zincirini kullanan üçüncü tarafların yönetimi için uyumlu ve basit düzenleyici çerçeveler için lobi yapmalıdır.

Bunların yanında Facebook’un Libra projesi ile ilgili değerlendirmelerin yapıldığı ve eToro tarafından yayınlanan bu belgeyi, eToro’nun CEO’su Yoni Assia, eToro’nun baş Blockchain bilimcisi Profesör Omri Ross ve eToroX’un ürün ve proje yöneticisi Johannes Rude Jensen birlikte hazırladı..

Kaynak: Bitcoinist


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Nedir?

Sonraki Haber

Ethereum Geliştiricisi ABD’de Tutuklandı!

İlgili Haberler