Evrensel Temel Gelir Fikri Bitcoin’de Gelişebilir Mi?

İlayda Peker

Geçen yıl ABD başkanlık yarışından çıkmasına rağmen, Andrew Yang Evrensel Temel Gelir (UBI) fikrinin hala arkasında duruyor. Görünüşe göre bu fikir kripto para ekosisteminden de ilgi topluyor…

Evrensel Temel Gelir

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Andrew Yang’ın Evrensel Temel Gelir fikrini araştırması ve geliştirmesi için 5 milyon Amerikan doları bağışladı. Bunun Twitter üzerinden açıklanması üzerine Twitter’daki bazı kişiler Yang’a, geçen yıl insanların USD yerine satoshi alacağı bir “Bitcoin Temel Gelir” fikrinden bahsettiğini hatırlattı.

Öte yandan 2019 yılında Andrew Yang, evrensel temel gelir fikrini pratik olarak test etmek için 2020’de 10 kişiye 1.000 dolar ödeyerek UBI‘nin bir prototipini başlatmayı planladı. Ancak seçim öncesi yarıştan ayrıldı ve prototipi başlatmak amacıyla topladığı paralar başkanlık yarışında kullanıldığı için bu amaç gerçekleşemedi. Ayrıca o dönemde yapılan açıklamalara göre bu bağışların çoğu kripto para şeklindeydi.

Bununla birlikte Yang, kripto dostu bir tutum benimsedi ve bir podcast’te gelecekte Bitcoin‘de UBI kurmaya istekli olup olmayacağı sorulduğunda bu fikri sevdiğini söyledi.

5 Milyon Dolarlık Bağış

Jack Dorsey, Yang’ın başlattığı Humanity Forward grubuna 5 milyon dolar bağışladı. Böylece UBI fikri artık gerçeğe dönüşebilecek. Yang, bu parayı pandemi sırasında zor durumda kalan ailelere 250 dolar veya daha küçük miktarlar ödemek için kullanmayı planlıyor.

Bununla birlikte bazı Twitter kullanıcıları, Yang’a Bitcoindeki UBI fikrini hala destekleyip desteklemediğini ve bu yönde herhangi bir pratik adım atıp atmayacağını sordular. Bu konuyla ilgili ise henüz net bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: U.TodayTotal
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Çin’de Madencilik Yasaklanıyor Haberleri Asılsız Çıktı

Sonraki Haber

Bitcoin Madencilik Zorluğu %6 Azaldı

İlgili Haberler