Ethereum’un İki Katmanlı Stake Sistemi: Düğüm Operatörleri ve Delegatörler

Bitcoin Haber

Ethereum (ETH), ağın güvenliğini, verimliliğini ve ölçeklenebilirliğini artırmak için Proof of Stake (PoS) mutabakat mekanizmasına geçiş yaptı. Ancak bu geçiş, özellikle tek başına ETH stake edebilmek için gereken yüksek miktardaki ETH ve merkezileşme riski gibi engelleri de beraberinde getirdi. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, bu sorunları çözmek için iki katmanlı bir stake sistemi önerdi. Sistem, düğüm operatörleri ve delegatördan oluşuyor.

Düğüm operatörleri, Ethereum ağındaki düğümleri çalıştırarak, 32 adet ETH’yi stake eden ve işlemleri gerçekleştiren doğrulayıcılar olarak hareket ediyorlar. Bu pozisyonda etik standartları ihlal etmenin veya kötü niyetli hareketlerin ağır cezaları bulunuyor. Delegatörler ise 32 adet ETH’nin altında ETH stake eden ve hisselerini seçilen node operatörlerine atayan kullanıcılar.

Bu iki katmanlı sistem, ağa ve kullanıcılarına çeşitli faydalar sağlayabilir. Buterin’in önerisi, ölçeklenebilirliği artırarak ve hesaplama yükünü azaltarak blok başına imza sayısını yaklaşık 10 bine düşürmeyi hedefliyor. Ayrıca, çoğunluk hissesini kontrol etmeyi hedefleyen saldırganlar için zorluk seviyesini artırarak ağ güvenliğini ve merkeziyetsizliği destekliyor.

Buterin’in önerisi, akıllı sözleşmelerin kullanımı, likidite token’lerinin benimsenmesi ve diğer mekanizmalar aracılığıyla daha yaratıcı ve esnek stake etme çözümlerine olanak sağlıyor. Ayrıca, bu değişikliklerin staking havuzları içinde veya aralarında ve protokolün kendi içinde çeşitli soyutlama katmanlarında uygulanabileceğini belirtiyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Cardano (ADA) Geliştirme Faaliyetleri İle İlk Sıraya Yükseldi

Sonraki Haber

“Kripto Paralar Ne Zaman Alınmalı? – Yeni Araştırma Işığında Stratejiler”

İlgili Haberler