Ethereum’un Değeri Nereden Geliyor?

İlayda Peker

Stock-to-flow modelinin arkasındaki isim olan analist Plan B, Ethereum’u Bitcoin ile karşılaştırdı ve piyasa hacmi bakımından ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum’un (ETH) Bitcoin’den (BTC)  kullanım durumu açısından daha iyi olabileceğini ancak “arz” bakımından geride olduğunu ifade etti.

Ethereum ve Bitcoin Karşılaştırması

Plan B Ethereum’un stock-to-flow ve değer ilişkisini incelediğinde, hiçbir şey bulamadığını dile getirdi.

Bitcoin’in 21 milyonluk sınırlı arzı ile Ethereum’un arzını karşılaştıran PlanB, Ethereum’da istenildiğinde arzın azaltılabileceğini ve sonrasında yeniden arttırılabileceğini ifade etti. Analiste göre bu durum Bitcoin’de mümkün değil.

Bunun yanı sıra Plan B, Ethereum CEO’su ve kurucusu Vitalik Buterin’in ETH ile ilgili tüm planlarının hazır olduğunu düşündüğünü de yaptığı açıklamalarda belirtti. Ayrıca Ethereum’un madencilik anlayışının Bitcoin’den daha kötü olduğunu savunan Plan B, aslında bu sebeple bir ETH fanı olmadığını ifade ediyor.

Plan B konuyla ilgili açıklamalarında, “Sorun şu ki eğer ETH arzı azaltabilirlerse, daha sonra da genişletebilirler. ETH parasal arzının BTC gibi sabit olmaması benim için büyük bir sorun.” ifadelerini kullandı.

Ethereum’un Değeri

Tüm bunların yanında Plan B, Ethereum 2.0’ın da mevcut sorunları çözemeyeceğini dile getirdi. Ayrıca Plan B’ye göre ETH’nin arzı sınırlı olmadığı için stock-to-flow modeli de ETH’a uygulanamıyor. Bu da Ethereum’un değerinin sınırlı arzda değil kıtlığında saklı olduğu anlamına geliyor.Total
14
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

%70’lik Tehlike Kapıda: ETH Yatırımcıları Dikkatli Olmalı!

Sonraki Haber

TRON CEO’sunun Yeni Platformu Kullanıcıları Etkiledi

İlgili Haberler