Ethereum’u Çok Büyük Bir Ralli Mi Bekliyor?

İlayda Peker

Ethereum 2.0 staking’lerinin yeni bir boğa koşusuna neden olacağı tahminini yürüten analist Adam Cochran, 29 Nisan’da paylaştığı bir tweet dizisinde Ethereum’un (ETH) en önemli 10.000 cüzdanı üzerinden manuel olarak yaptığı denetimden elde ettiği bulguları ortaya koydu. Bir blog yayınında da sunulan araştırmanın sonucuna göre piyasa hacmi bakımından ikinci sırada yer alan kripto para birimini çok büyük bir ralli bekliyor.

Rakip Bitcoin Karşılaştırması

Cochran’ın yükseliş ile ilgili etkili olduğunu düşündüğü ilk nokta Ethereum’un en güçlü cüzdanlarındaki dağılıma dayanıyor. Bu durum aslında birçok eleştirmenin merkezilikle ilgili öne sürdüğü ve kripto paraların merkezsizlik anlayışına zarar verdiğini düşündüğü bir konu. Ancak ortaya çıkan veriler bunun tam tersini gösteriyor gibi görünüyor.

İlk 10.000 Ethereum adresinin aslında ETH‘nin yaklaşık %56.7’sine sahip olduğunu ifade ediliyor. Bu durum en iyi 10.000 cüzdan adresinin elinde bulunan Bitcoin’in (BTC) toplam dolaşımdaki miktarın %57,44’üyle olmasıyla karşılaştırılabilir. Ancak bunların yanında XRP’nin %50’sinden fazlası 16 adreste, Litecoin’in %50’sinden fazlası 300 adreste ve Bitcoin Cash’in, Tron’un, Bitcoin SV’nin %50’sinden fazlası 1.000 adreste bulunuyor. Dolayısıyla Cochran’a göre Bitcoin ve Ethereum kendi kulvarlarında yarışırken dağıtım konusunda diğer kripto paralar farklı bir kulvarda yarışıyor.

Birikim ve Stok

Ortaya çıkan bir başka bulgu da balinaların şu an birikim yaptığı ve yalnız olmadıkları. Mevcut balinalar ETH pozisyonlarını %4’ten fazla artırdı ve son altı ay içinde piyasaya 550 milyon dolar girmesini sağladı. Buna karşılık Bitcoin, son 12 ay boyunca ve sadece balinalarla değil tüm hesaplarda 600 milyon dolar sermaye girişi gördü.

Stok konusuna daha derin bir bakışla Cochran’a göre, ETH 2.0 tamamen piyasaya sürüldükten ve işlemden geçirildikten sonra, ilk aşamada Ethereum sahibi olanlar için %17-20’lik bir verim öngörülüyor. Bununla birlikte bu kazanç daha sonra Ethereum’u benimseyenlerde de %4 ile %6 seviyesine çıkıyor.

Kaynak: CointelegraphTotal
12
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

XRP Fiyatı Yakında 0.40 Doları Görebilir

Sonraki Haber

Yeni, Merkezsiz ve Akıllı İş Ortamları: Sensitrust

İlgili Haberler