Ethereum Layer-2 Ağları 13 Milyar Dolarlık TVL’ye Ulaştı

Bitcoin Haber

L2Beat’in analiz platformu, Ethereum Layer-2 ağlarının 10 Kasım’da toplamda 13 milyar dolarlık bir değere (TVL) ulaştığını bildirdi. Kullanıcı deneyimi ve güvenlik konularında bazı zorluklara rağmen, sektör analistleri Layer-2 ağlarına olan ilginin devam edeceğini öngörüyor.

Ethereum Layer-2 olarak sınıflandırılan 32 farklı ağ bulunuyor ve bunlar arasında Arbitrum One, Optimism, Base, Polygon zkEVM, Metis gibi ağlar yer alıyor. 15 Haziran öncesinde bu ağlardaki toplam TVL değeri 10 milyar doların altındaydı ve Nisan ayındaki en yüksek seviyesi olan 11.8 milyar dolardan bu yana düşüşteydi.

15 Haziran’dan itibaren TVL’deki büyüme ivme kazandı ve 31 Ekim itibarıyla bu ağlar yaklaşık 12 milyar dolarlık yeni bir zirveye ulaştı. Yatırımlar bu tarihten sonra da artmaya devam etti ve 10 Kasım’da 13 milyar dolarlık TVL seviyesini aşarak yaklaşık 13.5 milyar dolara ulaştı.

TVL’deki bu artış, 2021 boğa piyasasında genel kripto yatırımlarına kıyasla oldukça düşük seviyelerde. Kripto piyasasının toplam değeri 2.82 trilyon dolara ulaştığında, Layer-2 akıllı sözleşmelerde 6 milyar dolardan az değer kilitlenmişti. Coinmarketcap’e göre, toplam kripto piyasası şu anda daha düşük bir seviyede olsa da, Layer-2 ağlarının TVL değeri her zamankinden fazla.

Metis CEO’su Elena Sinelnikova, bear piyasasında bile Layer-2 ağlarının büyümesinin nedenleri hakkında bir teori paylaştı. Sinelnikova’ya göre, boğa piyasasında Ethereum’un yüksek gaz ücretleri kullanıcıları etkiledi ve piyasada talep geri döndüğünde alternatifler arayışını tetikledi. Ayrıca, Layer-2 ağlarının başarısında, yüksek kullanıcı etkinliği ve dolayısıyla yüksek getirileri sağlayan geliştirme takımlarının başarılı pazarlama yöntemleri de etkili oldu.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasasında Bitcoin ve Ethereum Analizi

Sonraki Haber

Kripto Piyasasında Bitcoin, Ripple, Solana ve Dogecoin İçin Öngörüler

İlgili Haberler